Ranking TOP 10: Najlepsza klatka dla szynszyla 2024

Szynszyl domowy to przesympatyczny gatunek gryzonia z rodziny szynszylowatych, charakteryzujący się niezwykle puszystym futerkiem i miłym uosobieniem. Bardzo szybko przyzwyczaja się do człowieka i znakomicie czuje się w warunkach domowych. Z tego powodu świetnie sprawdza się w roli milusińskiego pupila.

najlepsze klatki dla szynszyli

Na początek klatka dla szynszyla

Jak każdy gryzoń, tak i szynszyl, ma swoje humorki i złości. Jak podkreślają jednak sami posiadacze puchatego stworzenia, szynszyle, o ile mają odpowiednie warunki, nie przysparzają wielu trudności w ich utrzymaniu. Nieodzownym wyposażeniem mieszkania, w którym zamieszka szynszyl, jest przestronna klata. Jaka klatka dla szynszyla? Która będzie najbardziej odpowiednia? Co powinno się w niej znaleźć? W niniejszym artykule szukamy na to odpowiedzi, przedstawiając zarazem ranking najlepszych klatek dla szynszyla.

Najlepsza klatka dla szynszyla ranking maj 2024 

 

Klatka dla szynszyla – ranking. Co charakteryzuje najlepsze klatki?

Szynszyl jest zwierzęciem rozbrykanym, uwielbiającym skakać i biegać – klatka dla niego powinna być zatem wygodna i urozmaicona elementami do zabawy. Wysoko w rankingach plasuje się klatka dla szynszyla drewniana, która jest bezpiecznym i naturalnym rozwiązaniem dla pupila.

Drewniane elementy przypominają milusińskiemu naturalne środowisko, wobec czego zwierzątko jest szczęśliwsze, niż miałoby przebywać w konstrukcji z metalowych krat. Szynszyl w naturze żyje w wysokich, górzystych obszarach Andów. Warto, aby nasza domowa hodowla szynszyla nawiązywała do rzeczywistego środowiska życia gryzonia. Alternatywą jest zastosowanie zwykłej klatki uzupełnionej drewnianymi elementami, np. półeczkami. Zwierzątka dobrze radzą sobie samodzielnie, wykazując dużą niezależność. Nie przeszkadza im także życie w jednej klatce z innym przedstawicielem gatunku. Klatka dla 2 szynszyli powinna jednak uwzględniać potrzeby parki, wobec czego musi być wysoka. Najlepiej, jeśli będzie posiadać kilka kondygnacji. Coś za coś: takie wymiary klatki dla szynszyla sprawiają, że w niewielkich mieszkaniach obiekt wydaje się monstrualny. Warto zatem przemyśleć, czy mamy wystarczająco dużo miejsca, aby zapewnić odpowiednie warunki do życia dla dwóch szynszyli.

Akcesoria dla szynszyli do klatki. Co powinno znaleźć się na wyposażeniu?

Klatka dla szynszyla z wyposażeniem to absolutny top rankingów, ze względu na wygodę przy zakupie. Nie trzeba dodatkowo kompletować akcesoriów dodatkowych, gdyż gotowy produkt posiada wszystko, co powinno się w nim znaleźć. Tego typu klatka dla małych zwierząt będzie jednak droższa, niż mielibyśmy sami uzupełniać „surowy” obiekt o akcesoria dla milusińskich. Stajemy zatem przed dylematem: albo wybierzemy gotowy produkt, albo sami zaaranżujemy przestrzeń dla szynszyla. Co zatem powinno znaleźć się w przestronnej konstrukcji dla gryzonia? Czy szynszyle mają jakieś specjalne preferencje?

  • Pierwszy aspekt to rozmiar klatki, który będzie pozwalał na umiejscowienie w nich półeczek – stanowią one nieodzowny element, który powinien być „na stanie”. Minimalne wymiary klatki dla szynszyla, zgodnie z wytycznymi europejskimi, to 60x50x40. Szybko jednak zobaczymy, gdy nasz pupil podrośnie, że taki obiekt jest po prostu za ciasny. Warto zatem już na początku przygody z hodowaniem milusińskiego zainwestować w nieco większą klatkę.
  • Podstawowe wyposażenie obiektu to półki do klatki dla szynszyli. Pozwalają gryzoniowi skakać, przemieszczać się i realizować podstawową potrzebę ruchu. Szynszyle są zwierzątkami uwielbiającymi ruch fizyczny. Są żywiołowe, energiczne i potrzebują dużej przestrzeni życiowej.
  • Kołowrotek, do którego swobodnie zmieści się zwierzę. Szynszyle są znacznie większe niż chomiki czy myszki. Potrzebują innych akcesoriów „do zabawy” niż ich mniejsi kuzyni. Szynszyl potrzebuje kołowrotka lub dysku, dzięki którym zwierzę będzie mogło swobodnie sobie pobiegać.
  • Poidełko i miska na pokarm. Warto wyposażyć klatkę w pojemne poidełko, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że naszemu pupilowi nie zabraknie wody. A przecież może się tak zdarzyć, gdy z jakiegoś powodu nie będziemy w stanie wrócić o odpowiedniej porze do mieszkania. Jeśli zbiorniczek będzie pojemny, nie ryzykujemy tego, że nasze zwierzątko się odwodni. Pamiętajmy o systematycznej, codziennej wymianie wody i nie zalewajmy pojemniczka gorącym strumieniem.
  • Kula do kąpieli piaskowej. Szynszyl jest niezwykle czystym zwierzęciem. Dba on o swoją higienę na różne sposoby. Jedną z metod utrzymania czystości jest specyficzna kąpiel piaskowa – pupil uwielbia tarzać się w piasku, który oczyszcza jego delikatne futerko. Absolutnie musi się ona pojawić na wyposażeniu klatki!
  • Kuwetka. Może być to niewielkie, plastikowe lub ceramiczne naczynie. Pozwala utrzymać odpowiedni stan higieny wewnątrz klatki i uczy zwierzaka dyscypliny.
  • Gryzaki, zabawki, domki, paśniki – wszystkie te elementy powinny się znaleźć wewnątrz klatki dla gryzonia. Tanie klatki dla szynszyli mogą nie posiadać tego typu dodatków, wobec czego będziemy zobligowani do dodatkowego ich zakupu.

Mała czy duża klatka dla szynszyla – jaki rozmiar jest najlepszy?

W rankingach sprzedażowych dużą popularnością cieszą się klatki o standardowych wymiarach 60x50x40. Są to dopuszczalne, minimalne wymiary klatki dla szynszyla. W przypadku, gdy nasz pupil jest nieco większy, niż inni przedstawiciele jego gatunku – w klatce tego typu może czuć się zbytnio skrępowany. Mając na uwadze wielość akcesoriów, jakie powinny znaleźć się w obiekcie dla pupila, warto zainwestować w klatkę nieco szerszą i wyższą. Znakomicie sprawdzi się klatka o wymiarach 100x80x40, która może także nadawać się w przypadku posiadania dwóch szynszyli. Alternatywą, co prawda znacznie droższą i mniej wygodną dla domowników, jest budowa woliery dla gryzoni. Jej ogrodzenie stanowi bezpieczna siatka dla szynszyli, natomiast wewnątrz wygrodzonej przestrzeni znajdują się wszystkie potrzebne elementy do życia pupila. Częstą praktyką jest także wypuszczanie zwierzęcia „na kilka godzin”, po mieszkaniu. Przy odrobinie szczęścia pupil nauczy się samodzielnego wracania do klatki lub woliery. Nieco bardziej kapryśne zwierzątka będą chować się po kątach i penetrować szczeliny.

Rankingowa klatka dla szynszyla. Podsumowanie

Wyposażenie dla szynszyla znacząco różni się od tego, jakie stosuje się w przypadku innych gryzoni. Chomiki czy świnki morskie nie potrzebują wysokich półek, nie wymagają również specyficznych kąpieli piaskowych. To sprawia, że szynszyl jest zwierzątkiem dosyć wymagającym, jak na niewielkiego ssaka.

Decydując się na zakup zwierzęcia musimy pamiętać, iż szynszyl jest energicznym, żywiołowym zwierzakiem, aktywnym głównie w nocy. Jeśli nie będzie nam to przeszkadzać, to zwierzątko z pewnością będzie naszą pociechą i sympatycznym domownikiem, z którym spędzanie czasu stanie się przyjemnością.

Wyróżnione przez redakcje najlepsze klatki dla szynszyla 2024

Najczęściej zadawane pytania o klatkę dla szynszyla:

Ranking klatek dla szynszyla

Jaka klatka dla szynszyli?

Zgodnie z prawem europejskim klatka dla szynszyla nie powinna być mniejsza niż 60x50x40 cm. Najlepiej sprawdzają się wielopoziomowe klatki, z uwagi na fakt, że szynszyle lubią ruch.

Ile kosztuje klatka dla szynszyla?

Za około 100 zł można kupić już przyzwoitą klatkę z częściowym wyposażeniem, za 200 zł można oczekiwać już klatki z kondygnacją — półeczka, z której gryzoń z pewnością chętnie będzie korzystać.

Ile kosztuje szynszyla w sklepie?

Szynszyla płci męskiej można kupić już za około 100 zł, samiczka to wydatek rzędu 150 zł.

Aktualizacja: maj 2024

Ocena 4.8 z 28 głosów.

ZOSTAW OPINIE

Zostaw opinie
Proszę podać swoje imię tutaj

spis treści:

Zobacz również:

Jak wybrać legowisko dla królika?

Wybór legowiska dla królika to istotne zadanie dla każdego właściciela tego uroczo futrzanego zwierzaka. Wygodne i bezpieczne miejsce do odpoczynku jest kluczowe dla dobrostanu...

Jak wybrać legowisko dla kota na kaloryfer?

Wybór legowiska dla kota na kaloryfer może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy chcemy zapewnić naszemu pupilowi komfort i bezpieczeństwo. W niniejszym artykule omówimy...

Jak wybrać idealne poidełko dla świnki morskiej? – Kompletny przewodnik

Poidełko dla świnki morskiej to niezbędny element każdej klatki. Poznaj, jak wybrać najlepsze poidełko dla twojego małego przyjaciela.Czym jest poidełko dla świnki morskiej?Poidełko dla...

Jak wybrać właściwe poidełko dla chomika?

Wybór odpowiedniego poidełka dla chomika jest jednym z kluczowych aspektów odpowiedniej opieki nad tymi małymi gryzoniami. Właściwe nawodnienie jest niezbędne dla utrzymania zdrowia chomika,...

Co wybrać dozownik czy poidełko dla królika?

Wybór odpowiedniego dozownika wody dla królika lub poidełka dla królika jest kluczowym elementem zapewnienia zdrowia i dobrego samopoczucia naszego małego przyjaciela. W tym artykule...

Jak wybrać klatkę dla papugi? Specjalna klatka dla ptaków

Wybór klatki dla papugi jest jednym z najważniejszych decyzji, które musisz podjąć jako właściciel ptaka. Klatka powinna być bezpieczna, komfortowa i dostosowana do specyficznych...

Polecane wpisy: