Ranking TOP 10: Najlepsza mata chłodząca dla psa i kota 2024

Lato to czas ulubiony przez nas jednak już niekoniecznie przez naszych czworonożnych przyjaciół. Podczas upalnych dni psy, koty czy króliki dotkliwie odczuwają wysokie temperatury, dlatego to ty powinieneś zadbać o to, aby jak najlepiej je zniosły i nie przegrzały się. Jak działa mata chłodząca dla psa i kota? Jaka będzie najlepsza mata dla psa oraz jakie są jej zalety i wady? Wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu, na podstawie którego został przygotowany ranking mat chłodzących.

Rankingowa mata dla psa

Mata chłodząca dla psa – działanie

Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów, które zapewnią komfort naszym pupilom w trakcie lata, z których najciekawszym jest rankingowa mata chłodząca dla psa do spania. Twój pupil nie potrafi pocić się tak jak człowiek, a chłodzi się jedynie przez intensywne ziajanie. Przy ekstremalnych temperaturach, które trudno wytrzymać nawet człowiekowi, ziajanie nie wystarczy, dlatego też w każdych warunkach musisz zadbać o to, aby się nie przegrzał. Krótsze spacery, częste podawanie wody i szukanie cienia czasem nie wystarczą. Także w domu dla psa, kota czy królika może być za gorąco, a nie każdy może sobie pozwolić na złożenie klimatyzacji. 

Najlepsza mata chłodząca dla psa ranking maj 2024

 

Bezpieczna mata chłodząca dla pupila

Idealnym rozwiązaniem i pomocą w upalne dni dla pupila jest mata chłodząca dla zwierząt. Jest to specjalna podkładka dla psa, która ma za zadanie w szybki i bezpieczny sposób ochłodzić rozgrzane upałem ciało zwierzaka. Zdecydowanie jest ona lepszym wyborem niż zwykłe legowisko dla psa, materace, sofy i domki, które wykonane są z szybko nagrzewających się materiałów. Sam zauważysz, że w upalne dni, pies, kot czy królik niechętnie będą w nich przebywały. Także podłoga drewniana czy panele nie zapewnią zwierzętom odpowiedniego schłodzenia, zwłaszcza w południe.

Nieco lepszy będzie chłód płytek ceramicznych, mokrego piasku, czy wykopany dół w ziemi, to jednak chwilowe rozwiązania. Dlatego też mata chłodząca dla psa to rzecz absolutnie niezbędna dla każdego posiadacza zwierząt. Jeśli w upalne dni trzymasz swojego pupila na zewnątrz, niezbędna będzie także mata termiczna dla psa do budy, za którą twój pupil będzie ci ogromnie wdzięczny. Co więcej, ta specjalna chłodząca podkładka sprawdzi się także w roli maty dla psa do samochodu podczas wakacyjnych podróży.

Mata chłodząca dla psów – jaki rodzaj wybrać?

W sklepach zoologicznych znajdziemy kilka rodzaju akcesoriów na lato, w upalnie dni mata chłodząca dla psów nie ma sobie równych. Warto poznać ich rodzaje i rozsądnie dokonać wyboru, aby zapewnić najwyższy komfort naszemu pupilowi. Tego rodzaju legowisko dla psa wspomaga regulację temperatury jego ciała. Doskonale sprawdzą się nie tylko w domu jako posłanie dla psa, ale także jako mata do bagażnika dla psa, która zapewni mu komfort jazdy w czasie najgorętszych dni. Jeśli często podróżujesz i nie wyobrażasz sobie zostawić swojego pupila w domu, tego rodzaju akcesoria dla psa do samochodu są absolutnie niezbędne.

Żelowa mata chłodząca dla psa

Jako idealne posłanie dla psa w trakcie lata sprawdzi się dostępna w rankingu żelowa mata chłodząca dla psa. Wykonana jest z trwałego materiału wypełnionego specjalnym żelem termicznym, który uaktywnia się w kontakcie z ciałem pupila.

Można ją stosować od 2 do 4 godzina, a po tym czasie wystarczy odczekać kilkanaście minut, po których jej właściwości chłodzące znowu zadziałają.

Według opinii internautów tego rodzaju mata chłodząca dla psa, najczęściej pojawia się na stronach sklepów zoologicznych — jest najbardziej popularna nie tylko w rankingu, ale również na rynku, ponieważ jej temperatura nie różni się drastycznie od temperatury panującej w pokoju czy na dworze, dzięki czemu pies chętnie będzie na niej leżał.

Żelowa mata chłodząca dla psa – zalety

 • nie wymaga mrożenia, ładownia do prądu ani napełniania wodą, dlatego idealnie posłuży jako mata na kanapę dla psa;
 • jej właściwości chłodzące uaktywniają się samoczynnie pod naciskiem ciała psa;
 • jest łatwa w transporcie i doskonale sprawdzi się jako mata chłodząca do budy czy posłanie dla psa do samochodu;
 • działa kilka godzina i jest gotowa do użytku po kilkunastu minutach przerwy;
 • tego rodzaju chłodząca podkładka dla psa jest stosunkowo tanim produktem dostępnym na rynku zoologicznym.

Żelowa mata chłodząca dla psa – wady

 • żel, który znajduje się wewnątrz maty, rozpływa się na boki w trakcie używania przez dużego pupila;
 • w przypadku uszkodzenia żel może zaszkodzić psu;
 • tego rodzaju mata absorbująca dla psa nie może być umiejscowiona na zewnątrz w trakcie intensywnego nasłonecznienia.

 Mata chłodząca dla psa wypełniona wełną

Jeśli chcesz zapewnić długotrwały efekt chłodzenia swojemu pupilowi, najlepszym wyborem będzie mata chłodząca dla psa wypełniona wełną. To rodzaj legowisko dla psa wykonany z odpornego na uszkodzenia mechaniczne poliestru. Mata absorbująca dla psa wypełniona jest specjalną wełną, która po zamoczeniu w zimnej wodzie uaktywnia swoje właściwości chłodzące. Należy ją wycisnąć z nadmiaru wody, strzepnąć i uformować. Istotne jest to, że w przeciwieństwie do maty żelowej mata termiczna dla psa wypełniona wełną działa nawet przez całą dobę. Zależy to jednak od temperatury panujące w pomieszczeniu lub na zewnątrz oraz od stopnia nasłonecznienia.

Mata chłodząca dla psa wypełniona wełną – zalety

 • tego rodzaju podkładka dla psa działa nawet do 24 h;
 • nie moczy jego sierści, dlatego może posłużyć jako mata na kanapę dla psa lub jako niezbędne akcesorium dla psa do auta;
 • chłodząca mata dla zwierząt jest całkowicie neutralna dla ich zdrowia;
 • jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne;
 • mata chłodząca 50×40 cm może posłużyć psom małym i dużym, jako chłodząca pelerynka podczas spacerów.

Mata chłodząca dla psa wypełniona wełną – wady

 • taka mata dla psa do spania wymaga nieco dłuższego przygotowania do użytku niż żelowa mata chłodząca dla psa;
 • należy uważać, aby zwierzak zbyt długo na niej nie przebywał, żeby się zbytnio nie wychłodził w gorące dni;
 • mata absorbująca dla psa nie zadziała bez dostępu do wody.

Mata chłodząca dla psa wypełniona wodą

Alternatywą akcesoriów chłodzących w rankingu zoologicznym jest mata chłodząca dla psa wypełniona wodą. Taka mata termiczna dla psa podzielona jest na kilka komór oraz posiada otwór do wlewania wody. Po jej napełnieniu należy włożyć ją do zamrażalnika, aby woda zmieniła się w lód, który będzie stopniowo roztapiał się i chłodził ciało zwierzaka. Pamiętaj jednak, że taka mata chłodząca dla zwierząt w przypadku mniejszych psów, może być zbyt zimna, dlatego pupil może nie chcieć na niej przebywać.

Mata chłodząca dla psów wypełniona wodą – zalety

 • podkładka dla psa jest w pełni elastyczna nawet po zamrożeniu, dlatego może posłużyć jako mata dla psa do auta;
 • jej wypełnienie oraz powłoka są w pełni ekologiczne i bezpieczne dla zwierząt;
 • można z niej korzystać wielokrotnie bez obawy jej zniszczenia;
 • umożliwia zakup dodatkowych wkładów chłodzących;
 • jest łatwa do czyszczenia w pralce.

Mata chłodząca dla psów wypełnioną wodą – wady

 • jeśli jedna z komór zostanie uszkodzona, mata dla psa do spania nie nadaje się do ponownego użytku;
 • jej działanie wymaga użycia wody i zamrażalnika, co może być kłopotliwe zwłaszcza przy dużych rozmiarach mat;
 • tego rodzaju chłodząca podkładka dla psa jest najdroższa z mat dostępnych w rankingu.

Najlepsza mata dla psa – jak dobrać odpowiednią?

Wiesz już, jak działa mata chłodząca dla psa i kota oraz jakie są jej rodzaje, dlatego pora zastanowić się, jaka będzie najlepsza mata dla psa. Zanim udasz się do sklepu zoologicznego, lub wybierzesz korzystną propozycję z rankingu, weź pod uwagę kilka istotnych czynników.

Legowisko dla psa – dobierz odpowiedni rozmiar

Rozmiar, który powinna mieć najlepsza mata chłodząca dla psa, musisz dobrać bardzo rozsądnie. Przede wszystkim podkładka dla psa musi być na tyle duża, aby zwierzak mógł się na niej swobodnie przekręcić się tak, aby wszystkie części jego ciała mogły być schłodzone. W przypadku dużych zwierząt doskonale sprawdzi się mata chłodząca dla dużego psa w rozmiarach XL i 110×70 cm. Rozmiar mat chłodzących to bardzo ważny aspekt, zwłaszcza jeśli legowisko ma posłużyć jako mata dla psa do bagażnika, ponieważ podczas jazdy może nieznacznie się ślizgać. 

W rankingu dostaniesz obwiednie rozmiary legowisk chłodzących:

 • mata chłodząca dla psa 110x70cm – rasy duże powyżej 45 kg lub kilka mniejszych psów, kotów czy królików;
 • mata chłodząca dla psa XXL — rasy duże od 26 do 45 kg;
 • mata chłodząca dla psa XL — rasy średnie od 10 do 25 kg;
 • mata chłodząca 50x40cm – rasy małe poniżej 10 kg, koty lub króliki.
 • mata chłodząca arbuz 60 cm – mata okrągła; psy małe i średnie oraz koty i króliki.

Mata absorbująca dla psa – bezpieczeństwo

Równie istotnym czynnikiem jest bezpieczeństwo twojego pupila. Zwróć uwagę, z jakich materiałów jest wykonana mata do leżenia dla psa tak, aby w przypadku jej przegryzienia przez zwierzę nie zatruło się ono znajdującymi się w jej wnętrzu substancjami. W takim przypadku najlepsza mata chłodząca dla psa będzie ta wypełniona wełną oraz aktywowana wodą.

Mata termiczna dla psa — przewodnictwo cieplne

Efektywność cieplna maty uzależnione jest od materiałów, z których powstało legowisko dla psa. Żelowe podkładki dla psa utrzymują przyjemny chłód przez 2-4 godziny, mata dla psa do spania z wypełnieniem z wełny działa do 24 godzin, przy czym należy zrobić zwierzęciu przerwę w odpoczynku na niej, aby się nie wychłodziło. Z kolei maty aktywowane wodą po jej zamrożeniu można używać aż do rozmarznięcia wody.

Mata dla psa do auta — łatwa w transporcie

Większość mat chłodzących dla psa jest tak zaprojektowanych, aby można je było łatwo składać i przewozić. Nawet modele wypełnione wodą są bardzo elastyczne. Mata do bagażnika dla psa idealnie nadaje się na upały.

Zwróć należy uwagę, czy model, który posłuży jako posłanie dla psa do samochodu, nie wymaga dostępu do wody lub zamrażalnika. W takim wypadku maty żelowe sprawdzą się najlepiej w roli turystycznej maty dla psa do samochodu.

Podkładka dla psa – łatwość w czyszczeniu

Każde akcesoria dla psa do samochodu i do spania w domu z czasem brudzą się i należy je wyczyścić. Maty chłodzące dostępne w rankingu są zaprojektowane tak, aby można je było łatwo i szybko czyścić z użyciem łagodnych detergentów.

Nigdy nie używaj silnych środków czyszczących, które mogłyby naruszyć strukturę legowiska dla psa i zaszkodzić jego zdrowiu.

Mata chłodząca dla kota – pomoc dla miauczących pupili

W rankingu otrzymasz także przydatne akcesorium dla swoich miauczących przyjaciół, jakim jest mata chłodząca dla kota. Choć zwykło się przyjmować, że koty uwielbiają wylegiwać się w ciepłych promieniach słonecznych, to upalna temperatura również im nie służy i stwarza ryzyko hipotermii.

Najlepsza mata chłodząca dla kota lub królika ranking maj 2024

Mata chłodząca dla kota – nieodzowne wyposażenie miłośników kociaków

Koty kochamy za ich elegancję i niepokorny charakter, dlatego też specjalnie dla naszych miauczących pupili powstała kocia mata chłodząca, która pozwoli mu przetrwać największe upały. Legowisko to najczęściej posiada żelowy wkład, który nie wymaga ładownia i aktywowania wodą. Maty chłodzące dla kota wykonane są z niezwykle odpornych materiałów, które nie stworzą dla niego zagrożenia, nawet jeśli ten zatopi w niej swoje pazury. Zapewniają one optymalny sposób termoregulacji ciała kotów od 2 do 4 godzin, a następnie wymagają kilkudziesięciu minut przerwy, aby ich właściwości zostały ponownie aktywowane. Kilkugodzinne działanie maty żelowej ma swoje zalety — chroni pupila przed wyziębieniem.

Aby zapewnić najwyższą wydajność cieplną, umieszczaj maty chłodzące dla kota na podłodze zamiast na podwyższeniu, ponieważ przy ziemi powietrze jest najchłodniejsze.

Mata chłodząca dla zwierząt

Upały dają się we znaki nie tylko psom i kotom, ale i mniejszym stworzeniom jak króliki, dlatego też mata chłodząca dla zwierząt jest naprawdę uniwersalnym i użytecznym legowiskiem. W rankingu zoologicznym dostaniesz niezbędne akcesoria jak mata chłodząca dla psa, maty chłodzące dla kota, ale jest tam też mata chłodząca dla królika. Jeśli masz kilka zwierząt, które lubią spać razem idealna będzie duża mata chłodząca dla psa w rozmiarze 110×70. Maty chłodzące dla kota i mata chłodząca dla królika standardowo dostępne są w rozmiarach  40×50 cm. Możesz z nich stworzyć jedną większą przestrzeń, w której wspólnie będą chłodziły się w gorące dni.

Wyróżnione przez redakcję aktywne maty chłodzące dla pupilów 2024

Najczęściej zadawane pytania na temat maty chłodzącej dla zwierząt:

Pies w słoneczny i upalny dzień bez maty dla psa

Mata chłodząca dla psa jak działa?

Istnieje kilka typów mat chłodzących dla psa czy kota, szczegółowe działanie opisaliśmy w artykule poradnikowym. Jeżeli chodzi o podstawę działania to opiera się ona na odbieraniu energii cieplnej z ciała pupila i rozpraszaniu jej do otoczenia.

Mata chłodząca dla psa czy warto?

Upał dla człowieka, jak i pupila może być bardzo szkodliwy, z tego względu w upalne dni zaleca się pomoc zwierzęciu w wychłodzeniu organizmu ze względu na fakt, iż pupile nie mają możliwość ochłodzić ciała pocąc się tak jak człowiek.

Jaka mata chłodząca dla psa?

Wszystko zależy od wielkości psa oraz jego charakteru. jeżeli pies lubi wszystko gryźć to z pewnością lepiej sprawdzi się mata chłodząca wypełniona wełną, w pozostałych przypadkach może skończyć się rozdarciem maty, otruciem pupila albo stratą pieniędzy.

Jak używać maty chłodzącej dla psa?

Matę należy umieszczać na podłodze lub powierzchni, która będzie izolować, a nie nagrzewać matę z drugiej strony. Umieszczenie maty chłodzącej na podłodze zapewnia optymalne warunki, gdyż im niżej tych chłodniej dla pupila, to też ma wpływ na długość działania samej maty.

Mata chłodząca dla kota jak działa?

Maty dla kotów nie różnią się zasadą działania a jedynie wielkością. Stąd warto umieścić matę dla kota w kuchni na płytkach pod stołem lub w miejscu, w którym kot lubi się wylegiwać.

Aktualizacja: maj 2024

Ocena 5 z 20 głosów.

ZOSTAW OPINIE

Zostaw opinie
Proszę podać swoje imię tutaj

spis treści:

Zobacz również:

Jak wybrać legowisko dla królika?

Wybór legowiska dla królika to istotne zadanie dla każdego właściciela tego uroczo futrzanego zwierzaka. Wygodne i bezpieczne miejsce do odpoczynku jest kluczowe dla dobrostanu...

Jak wybrać legowisko dla kota na kaloryfer?

Wybór legowiska dla kota na kaloryfer może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy chcemy zapewnić naszemu pupilowi komfort i bezpieczeństwo. W niniejszym artykule omówimy...

Jak wybrać idealne poidełko dla świnki morskiej? – Kompletny przewodnik

Poidełko dla świnki morskiej to niezbędny element każdej klatki. Poznaj, jak wybrać najlepsze poidełko dla twojego małego przyjaciela.Czym jest poidełko dla świnki morskiej?Poidełko dla...

Jak wybrać właściwe poidełko dla chomika?

Wybór odpowiedniego poidełka dla chomika jest jednym z kluczowych aspektów odpowiedniej opieki nad tymi małymi gryzoniami. Właściwe nawodnienie jest niezbędne dla utrzymania zdrowia chomika,...

Co wybrać dozownik czy poidełko dla królika?

Wybór odpowiedniego dozownika wody dla królika lub poidełka dla królika jest kluczowym elementem zapewnienia zdrowia i dobrego samopoczucia naszego małego przyjaciela. W tym artykule...

Jak wybrać klatkę dla papugi? Specjalna klatka dla ptaków

Wybór klatki dla papugi jest jednym z najważniejszych decyzji, które musisz podjąć jako właściciel ptaka. Klatka powinna być bezpieczna, komfortowa i dostosowana do specyficznych...

Polecane wpisy: