Ranking TOP 10: Najlepsze poidełko dla kota 2024

Odpowiednio wybrane poidełko dla kota to podstawa komfortu każdego mruczka. Kiedy futrzak pije wodę lub spożywa posiłek ze zbyt małego naczynia, jego wibrysy są drażnione przez ocieranie się o krawędzie. Każdy kot wie, jak bardzo jest to dla niego nieprzyjemne. Zastanawiasz się, jak zapewnić swojemu kotu stały dostęp do wody? Na rynku jest dostępnych wiele akcesoriów dla kotów.

mały kotek pije wode z poidełka rankingowego

Jak w tym gąszczu wybrać najlepsze rozwiązanie? Jesteś pomiędzy chęcią zakupu standardowej miseczki, dozownika na wodę lub kociej fontanny? Zapraszamy do poradnika i rankingu kocich poideł na wodę.

Dlaczego wybór miseczki dla kota jest ważny?

Pomimo iż w rankingu mamy bogaty wybór poidełek dla kota, to nadal klasyczne miseczki dla kota wiodą prym. Od lat są najbardziej popularnym produktem wśród kocich akcesoriów. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza wybierające tanie miski plastikowe. Istotną wadą miseczek plastikowych jest pochłanianie zapachów, co po kilku użyciach może kota na dobre zniechęć do jedzenia lub picia. Poza tym delikatna powierzchnia plastikowego naczynia łatwo ulega zadrapaniom, o co w przypadku kocich pazurków nie jest trudno. Nawet niewielkie uszkodzenie powierzchni plastikowej miseczki może doprowadzić do rozwoju bakterii. Drobnoustroje nie znikają pod wpływem mycia lub dezynfekcji. Powszechnie uważa się, że plastik sam w sobie podrażnia delikatną skórę warg i brody kota. Wybierając miskę plastikową, świadomie narażamy naszego mruczka na trądzik podbródkowy i ropne zapalenie skóry.

Najlepsze poidełka dla kota ranking maj 2024

 

Jakie miski dla kota? 

Spośród dostępnych w rankingu poidełek dla kota najlepszym wyborem są miski ceramiczne, metalowe (ze stali nierdzewnej) lub z melaminy. Koty zdecydowanie preferują miseczki nie zbyt głębokie.

Dlatego też miska na wodę dla kota powinna być możliwie płaska. Dotyczy to również kotów płaskotwarzowych — koty perskie. Jeżeli posiadamy w domu więcej kotów, każdy z nich powinien mieć swój własny zestaw miseczek. W przypadku mruczków starszych lub często cierpiących na niestrawność niezbędną jest miska dla kota na stojaku.

Z reguły kot nie potrzebuje miski na podwyższeniu, ale takie ustawienie może zapobiec zwracaniu pokarmu zaraz po spożyciu.Taka ortopedyczna miska dla kota nie jest produktem potwierdzonym przez weterynarzy, ale zawsze warto spróbować pomóc naszemu czworonogowi. Koty uwielbiają zakopywać karmę po zjedzeniu. Nie trudno o zanieczyszczenie pokarmu, a płaska miska dla kota postawiona wyżej pozwoli tego unikać.

Miska metalowa dla kota

Jedzenie z miski ceramicznej lub plastikowej powoduje, że bakterie ze śliny i resztek jedzenia przedostają się wgłąb powierzchni. Stal nierdzewna skutecznie temu zapobiega, czyniąc miski metalowe bardziej higienicznymi. Miska metalowa jest po prostu nieporowata. Zaletą jest fakt, iż miska metalowa dla kota jest znacznie trwalsza. Co równie ważne, jest łatwiejsza do czyszczenia. Stal nierdzewna jest nieszkodliwa dla kotów, nie rysuje się, ani nie rdzewieje. Jeżeli zależy nam, aby miseczka ze stali nierdzewnej jak najdłużej służyła kotu, należy regularnie wymieniać wodę i dokładnie myć ją po każdym spożytym posiłku.

Miski metalowe dla kotów można myć w zmywarce, co zapewni najlepszą higienę. Takie naczynie ma atrakcyjny wygląd i wpasuje się do każdego pomieszczenia, niezależnie od wystroju. Minusem jest możliwa zmiana smaku jedzenia lub wody, szczególnie po kilkukrotnym myciu w zmywarce.

Miski ceramiczne dla kota

Znaczna część lekarzy weterynarii poleca miski metalowe i miski ceramiczne dla kota, jako najbezpieczniejsze dla zwierzaka. Rankingowa ciężka miska dla kota wykonana z ceramiki jest trudna do przewrócenia. Nie będzie też ulegać przesuwaniu podczas jedzenia lub picia wody. W przypadku zakupu misek z ceramiki należy zwrócić uwagę na ewentualną zawartość szkodliwego ołowiu. Ołów może być zawarty w glazurze, którą miseczka jest pokryta. Naczynie musi być dokładnie oszklone.

Przed zakupem, podaniem kotu wody lub jedzenia w misce ceramicznej należy upewnić się, że naczynie nadaje się do kontaktu z żywnością. Nie chcemy przecież narazić naszego czworonożnego przyjaciela na problemy zdrowotne. Na rynku znajdziemy bogaty wybór wzorów. Pozwoli nam to wnieść do danego pomieszczenia odrobinę koloru lub stworzyć w kuchni całkiem ciekawy koci kącik.

Szklana miska dla kota

Naczynia szklane nie są toksyczne dla zwierząt. Szklana miska dla kota, podobnie jak wspomniane wyżej miski ze stali nierdzewnej, mają nieporowatą powierzchnię. Niestety łatwo o stłuczenie, odprysk i uszkodzenie delikatnej powierzchni. Warto więc zachować ostrożność, stosować miski szklane jako dodatek lub stawiać miski szklane dla kota na macie antypoślizgowej.

Poidełka dla kotów

Chcąc wnieść odrobinę do życia futrzaka, w rankingu znajdziemy wiele alternatywnych poidełek dla kotów. Taki produkt można stosować, nie pozbawiając mruczka jego ulubionych miseczek. Może to być:

  • poidełko dla kota z czujnikiem ruchu,
  • dozownik wody dla kota,
  • fontanna do wody dla kota,
  • inteligenta miska dla kota,
  • poidło wolnostojące dla kota,
  • wodospad dla kota.

Kupując tego rodzaju gadżet, ważne jest, aby wykonany był z materiału, który kot już zna. Jeżeli kot pił wodę z miski ceramicznej, należy kupić ceramiczne poidełko dla kota.

Fontanna wodna dla kota

Zachęcenie kota do picia wody może być nie lada wyzwaniem i tu właśnie przychodzą z pomocą specjalne poidełka dla kotów. Koty to zwierzęta niezwykle przebiegłe i wodę z fontanny uznają za lepszą od tej w misce. 

Kocia fontanna to ciekawy sposób na pobudzanie naturalnych instynktów futrzaka. Korzystanie z fontanny jest oczywiście całkowicie bezpieczne dla zwierzaka. Zalecane jest, aby fontanna dla kota z rankingu wykona była ze stai nierdzewnej lub ceramiki.

Wykonana ze stali nierdzewnej fontanna do picia dla kota nie ulegnie stłuczeniu. Z kolei ceramiczna fontanna dla kota może być ciekawym dodatkiem do każdego wnętrza. Należy unikać fontann z plastiku. Jeśli produktprzeznaczony jest nie tylko do zabawy, ale regularnego nawadniania futrzaka, nie można zapominać o jej czyszczeniu. Minimum raz w tygodniu należy zadbać o to, aby wymieniony był filtr do fontanny dla kota.

Bogata oferta w sklepach zoologicznych nie sprawi problemu z wyborem odpowiedniego produktu. Większość fontann dla kotów jest zasilana energią elektryczną, ale można znaleźć też produkty na baterie. Nie słabnącą popularnością na rynku zoologicznym cieszą się akcesoria takie jak:

  • fontanna dla kota bezprzewodowa, 
  • automatyczna fontanna dla kota,
  • fontanna dla kota na akumulator,
  • fontanna dla kota kwiatek.

Poidełko dla kota. Gadżet czy fanaberia?

Jeżeli i Twój kot od razu biegnie do łazienki, kiedy usłyszy, że odkręcasz kran, bez wątpienia pokocha on poidełko. Nie ulega wątpliwości, że dodatkowe naczynie, jak np. niedrogie poidełko dla kota na baterie pomoże zachęcić zwierzę do systematycznego picia wody. Zwykle winowajcą jest nieodpowiedni kształt i głębokość miseczki. To problem, który nie jednemu właścicielowi kota spędza sen z oczu.

Zatem rankingowy wodopój dla kota nie jest żadną modą na rynku zoologicznym, czy wymysłem, ale niezwykle praktycznym rozwiązaniem. Ciekawska natura kota w kontakcie z poidełkiem zapewni mu nie tylko zabawę, ale i stały dostęp do czystej wody. Najlepszym wyborem jest łatwe do mycia poidło ceramiczne dla kota.

Dozownik wody dla kota

Zamiast podawać wodę w miseczce, która potem będzie stała cały dzień, możemy rozważyć inny rodzaj poidełka dla kota. Specjalny dozownik wody dla kota zadba o regularne nawadnianie czworonoga. Zasada jego działania jest podobna do dozowników karmy. Automatyczny podajnik wody to ciekawe rozwiązanie dla osób, które często zostawiają kota samego.

Dozownik automatyczny zapewni futrzakowi stały dostęp do wody podczas naszej nieobecności, bez ryzyka zabrudzenia i rozlania wody.

Podsumowanie

Niezależnie od wyboru, czy będzie to poidełko fontanna, czy zwykła czarna miska porcelanowa dla kota, pamiętaj, aby zapewniać futrzakowi stały dostęp do wody w czystym naczyniu. 

Wyróżnione przez redakcję najlepsze poidełka dla kotów 2024

Najczęściej zadawane pytania o poidełka dla kotów:

Rankingowe poidełko dla kota zamiast miseczki

Jakie poidełko dla kota?

Poidełko dla kota powinno być stosunkowo szerokie, aby kotek nie wadził wąsami o ranty miseczki, miska nie powinna być ponadto zbyt głęboka, jeżeli Twój kot woli pić wodę z kałuży niż z miski to wiedz, że czas na wymianę miski na szerszą.

Czy koty mogą pić mleko?

Koty w pewnym wieku powinny pić już tylko wodę, konsekwencją pica mleka u dorosłego kota mogą być zaburzenia w układzie trawienia objawiające się wzdęciami, bólem brzucha, oraz biegunki. Ostatnie może prowadzić do odwodnienia.

Co piją koty?

Koty po odstawieniu mleka kociego od swojej matki, piją tylko wodę dzieje się tak po 8-12 tygodniach od narodzin.

Jak miska dla kota?

Najlepiej sprawdzają cię ceramiczne miski dla kota lub szklane, trzeba jednak dodatkowo zainwestować w podkładkę antypoślizgową, aby miska nie uległa z czasem wyszczerbieniu.

Jaką wodę podawać kotu?

Koty mogą pić przefiltrowaną wodę lub w temperaturze pokojowej uprzednio przegotowaną. Wody nie powinny dostać koty bezpośrednio z kranu, a jedynie odstawioną na parę minut ze względu na zawarty w wodzie kranowej chlor.

Mleko czy woda dla kota?

Koty nie powinny pić krowiego mleka a jedynie wodę, konsekwencją picia mleka u dorosłych kotów mogą być dolegliwości żołądkowe.

Do kiedy koty piją mleko?

Koty piją kocie mleko przez okres pierwszych 8 tygodni, czasami bywa to nieco dłużej nawet 12 tygodni. Po tym czasie kot powinien pić już tylko czystą wodę.

Aktualizacja: maj 2024

Ocena 5 z 26 głosów.

ZOSTAW OPINIE

Zostaw opinie
Proszę podać swoje imię tutaj

spis treści:

Zobacz również:

Jak wybrać legowisko dla królika?

Wybór legowiska dla królika to istotne zadanie dla każdego właściciela tego uroczo futrzanego zwierzaka. Wygodne i bezpieczne miejsce do odpoczynku jest kluczowe dla dobrostanu...

Jak wybrać legowisko dla kota na kaloryfer?

Wybór legowiska dla kota na kaloryfer może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy chcemy zapewnić naszemu pupilowi komfort i bezpieczeństwo. W niniejszym artykule omówimy...

Jak wybrać idealne poidełko dla świnki morskiej? – Kompletny przewodnik

Poidełko dla świnki morskiej to niezbędny element każdej klatki. Poznaj, jak wybrać najlepsze poidełko dla twojego małego przyjaciela.Czym jest poidełko dla świnki morskiej?Poidełko dla...

Jak wybrać właściwe poidełko dla chomika?

Wybór odpowiedniego poidełka dla chomika jest jednym z kluczowych aspektów odpowiedniej opieki nad tymi małymi gryzoniami. Właściwe nawodnienie jest niezbędne dla utrzymania zdrowia chomika,...

Co wybrać dozownik czy poidełko dla królika?

Wybór odpowiedniego dozownika wody dla królika lub poidełka dla królika jest kluczowym elementem zapewnienia zdrowia i dobrego samopoczucia naszego małego przyjaciela. W tym artykule...

Jak wybrać klatkę dla papugi? Specjalna klatka dla ptaków

Wybór klatki dla papugi jest jednym z najważniejszych decyzji, które musisz podjąć jako właściciel ptaka. Klatka powinna być bezpieczna, komfortowa i dostosowana do specyficznych...

Polecane wpisy: