Ranking TOP 10: Najlepszy żwirek dla kota 2024

Dzisiejszy rynek umożliwia szeroki wybór pośród różnych rodzajów żwirków dla kota. Nie zawsze jednak każdy wybrany przez opiekuna żwirek jest najlepszym dla pupila. Koty należą do zwierząt bardzo upartych i niekiedy nie udaje się ich przekonać do korzystania ze żwirku, który “w oczach” opiekuna jest najlepszy. Poniższy artykuł ma na celu przybliżenie informacji na temat popularnych rodzajów żwirku i utworzenie listy tych najlepszych. Jednakże bezsprzecznie ranking ten obejmuje wady i zalety poszczególnych produktów analizowanych z punktu “ludzkiego spojrzenia”.

Najlepszy żwirek dla kota z rankingu

Rodzaje żwirków dla kota

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów żwirków dla kota. Nasz ranking opisuje najbardziej znane rodzaje żwirków. Ogólnie można je podzielić na dwie podstawowe grupy: zbrylający koci żwirek i żwirek niezbrylający.

Niezbrylający żwir do kuwety dla kota przede wszystkim doskonale pochłania wilgoć i niechciany zapach moczu. Nie zbija się w twarde bryły pod wpływem kontaktu z cieczą, zatem jest bezproblemowy w usuwaniu. Jednakże brak zwartych bryłek powoduje, iż kocia toaleta powinna być często i systematycznie czyszczona. Głównie z uwagi na fakt, iż kot dosyć mocno zakopuje swoje odchody celem zgubienia zapachu, rozkopując przy okazji własne zanieczyszczenia. Niektóre koty tolerują tylko i wyłącznie taki rodzaj żwirku, z uwagi na silną naturalną i instynktowną potrzebę zakopywania swoich odchodów.

Wynika to z ich wrodzonych zachowań, ponieważ w warunkach naturalnych zwierzęta te instynktownie wykopują dołki, w których załatwiają potrzeby fizjologiczne, po czym zakopują je dosyć żywiołowo. Niezbrylający żwir do kuwety dla kota jest produkowany z silikonu lub drewnianego pelletu.

Najlepszy żwirek dla kota ranking październik 2024

 

Żwirki zbrylające

Z kolei żwirek zbrylający po kontakcie z moczem zbryla się w większe grudy. Zaletą żwirku zbrylającego jest prostota usuwania części zanieczyszczonych bez konieczności wymiany całości. Żwirek jest zatem systematycznie podmieniany, dzięki czemu kocia toaleta jest zawsze czysta. Pozwala to na znacznie rzadszą konieczność wymiany pełnej zawartości kuwety. Do żwirków zbrylających zaliczamy żwir bentonitowy oraz drewniany, ale w wersji kruszon.

Zbrylający żwirek dla kota do toalety jest przede wszystkim bardziej ekonomiczny w użyciu, jednakże dosyć często bryłki przyklejają się do kuwety i trzeba je wówczas wręcz zeskrobywać z dna kuwety.

Z uwagi na substrat użyty do produkcji żwirku możemy je podzielić na trzy grupy:

  • drewniane,
  • bentonitowe
  • oraz silikonowe, zwane też silikatowymi.

Żwirek bentonitowy

Bentonit jest żwirkiem pochodzenia naturalnego. Produkuje się go z montmorylonitu, który należy do skał krystalicznych. W sprzedaży jest on dostępny w postaci grubych ziarenek lub jako drobny żwirek dla kota, przypominający piasek. 

Bentonit dobrze pochłania nieprzyjemne zapachy i należy do żwirków, które po nasiąknięciu się zbrylają. Jest ekonomiczny w stosowaniu, jednakże tworzące się bryłki często przywierają do dna kuwety. Niestety wiąże się to z ich późniejszym zeskrobywaniem. Ponadto ten typ żwirku często przyczynia się do pozostawiania przez koty, poza kuwetą, śladów ubrudzonych żwirkiem łapek.

Ponadto stanowczo nie poleca się stosowania bentonitu w przypadku małych kociąt, z uwagi na częste próby jedzenia żwirku, co z kolei może doprowadzić do niedrożności i zapchania jelit.

Drewniany żwirek dla kota

Rankingowy żwirek drewniany w postaci pelletu, pod wpływem kontaktu z moczem rozkrusza się w drobny pył i powiększa swoją objętość. Posiada on bowiem olbrzymią zaletę. Jest produktem ekologicznym, który ulega rozdrobnieniu i biodegradacji.

Zatem jest to żwirek, który jest polecany przez producentów jako nadający się do wrzucania do toalety. Niestety niektóre koty nie akceptują żwirku tego typu, co doprowadza do sytuacji, że zostawiają czystą kuwetę, załatwiając potrzeby fizjologiczne po kątach. Dlatego naukę korzystania z tego żwirku najlepiej rozpocząć od małego kociaka. 

Również żwirek drewniany typu kruszon to żwirek, który według producenta można wyrzucać do toalety. Pod wpływem moczu tworzy on bryły, które w prosty sposób można usunąć z kuwety. Zaletą tego żwirku jest fakt, iż tworzące się bryły nie przyklejają się do dna kuwety.

Zarówno pellet, jak i kruszon bardzo dobrze pochłaniają niechciane zapachy. Zatem, jeżeli chcemy stosować żwirek dla kota pochłaniający zapach, warto uwzględnić żwirek drewniany. 

Żwirek silikonowy dla kotów

Określenie żwirek lub piasek silikonowy nie do końca jest zgodne z prawdą. Ponieważ żwirek silikatowy dla kota wytwarzany jest z żelu krzemionkowego, przerabianego w granulki. Surowcem wyjściowym tego typu żwirku jest zatem krzemian sodu. Rankingowy żwirek silikatowy dla kota przede wszystkim nie pyli. Co więcej, doskonale pochłania wilgoć. Produkowany jest w postaci gruboziarnistej lub jako żwirek silikonowy drobnoziarnisty.

Ponadto obecnie jest również osiągalny w wersji zbrylającej. Piasek silikonowy dla kota jest dostępny w sprzedaży w wielu odsłonach. Można go bowiem nabyć jako żwirek dla kota pochłaniający zapach, a także w wersji zapachowej. Ponadto doskonale sprawdza się on jako żwirek dla kota długowłosego i krótkowłosego. 

Żwirek pochłaniający zapachy

Producenci wytwarzają obecnie żwirki, które nie tylko pochłaniają brzydki zapach, ale również wydzielają przyjemną woń. Istnieją między innymi wersje o zapachu leśnym, kwiatowym czy morskim. Dostępny jest też żwirek silikonowy lawendowy, leśny, a nawet orientalny.

Jest to żwirek dla kota, który nie śmierdzi, a dodatkowo pachnie określonym na opakowaniu zapachem. Ponadto żwirek silikatowy dla kota posiada masę innych zalet. Jedną z nich jest brak konieczności czyszczenia całej kuwety, przy każdej podmianie żwirku. I jest ekonomiczny w stosowaniu.

Jak używać żwirku silikonowego? 

W przypadku żwirków silikonowych nie musimy czyścić kuwety za każdym razem, gdy zmieniamy żwirek. Jest to spowodowane tym, że silikat pochłania koci mocz i gromadzi go wewnątrz granulek. Doskonale wchłania wilgoć również tą pochodzącą z atmosfery.

Dlatego silikonowy żwirek dla kota jako pochłaniacz wilgoci sprawdza się wręcz rewelacyjnie. 

Żwirek żelowy dla kota, a żwirek silikatowy kontra żwirek silikonowy

Nazwa żwirek silikonowy jest stosowana zamiennie z nazewnictwem żwirek silikatowy. Zatem bez względu na formę wypowiedzi, obie formy opisują jeden produkt. Pomimo iż tak naprawdę określenie ”silikonowy”jest błędna, ponieważ żelowe granulki krzemionkowe to granulki silikażelu. Zatem bardziej prawidłową nazwą jest żwirek żelowy dla kota

Utylizacja żwirku sylikonowego.

Żwirek silikonowy dla kota podlega segregacji jak wszystkie śmieci. W przeciwieństwie do żwirków organicznych, pod wpływem kontaktu z wodą nie ulega on dalszemu rozdrobnieniu i nie pęcznieje jak bentonit. Wyrzucanie go do toalety jest możliwe, przy szerokiej średnicy rur odpływowych, jednakże bezsprzecznie decyzja taka jest sprzeczna z polskim prawem. Art.9 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 roku, wyraźnie zakazuje wyrzucania do urządzeń kanalizacyjnych odpadów stałych typu żwirek, piach, popiół czy szkło. Wynika to głównie z faktu, iż resztki żwirku często odkładają się w przewodach kanalizacyjnych, co z czasem może doprowadzić do niedrożności odpływu i zatorów.

Poza tym drobne kryształki silikonu mogą stopniowo doprowadzać do uszkodzenia urządzeń i pomp w systemie kanalizacyjnym. Jak w takim razie należy utylizować zużyty żwirek? 

Segregacja śmieci, a żwirek dla kota

Prawidłowa utylizacja zużytego żwirku polega na wyrzucaniu go do czarnego pojemnika na odpady zmieszane. Jest to jedyna prawidłowa i zgodna z polskimi przepisami forma utylizacji zużytych kocich żwirków.

Żwirek dla kota w TOP 3

Reasumując, analizując wady i zalety poszczególnych żwirków, nasz ranking, plasuje żwirek silikonowy w czołówce żwirków, zaraz obok żwirku drewnianego. Są one najwygodniejszą i najłatwiejszą w utrzymaniu czystości postacią żwirku. Oba rozwiązania dostępne są w sprzedaży jako żwirek zbrylający lub żwirek niezbrylający. Rewelacyjnie pochłania i zamyka w sobie wilgoć oraz bardzo dobrze wiąże zapachy. Zatem nie pachnie przykro i dodatkowo można go kupić w wersji zapachowej, miłej dla nosa. Jednakże na rynku dostępnych jest obecnie szeroki wybór żwirków silikonowych. Jaki zatem będzie najlepszy?

Najlepszy żwirek silikatowy dla kota-ranking

Ranking rozpatrywany jest pod kątem wygody dla opiekuna i funkcjonalności żwirku.

Jednym z najlepszych rodzajów żwirków silikonowych pod kątem wygody i ergonomii jest żwirek, który dobrze się zbryla, dzięki czemu czyszczenie kociej toalety jest dużo łatwiejsze. Ponadto z pewnością powinien on być zapachowy, ponieważ taki dużo lepiej maskuje nieprzyjemne zapachy. Warto też wybierać ten o większej strukturze granulek, gdyż drobny żwirek dla kota przyczynia się do wynoszenia na łapach drobinek żwirku poza kuwetę.

Podsumowując żwirek silikonowy drobnoziarnisty, jest trudniejszy w utrzymaniu czystości wokół kuwety. Głównie z uwagi na fakt, iż brak zbrylania jest nieco bardziej uciążliwy w codziennym oczyszczaniu kuwety z odchodów. Jego największą zaletą jest zatem bardzo dobre pochłanianie zapachów i płynów.

Przedstawiony ogólny ranking popularnych żwirków dla kotów oraz ranking żwirków silikonowych ma jedynie charakter informacyjny. Ponieważ podstawowym priorytetem wyboru żwirku bezsprzecznie powinny być indywidualne preferencje „kociego domownika.”

Wyróżnione przez redakcję żwirki dla kota:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat kociego żwirku:

Kot w kuwecie z drewnianym żwirkiem zbrylającym

Jaki żwirek dla kota?

Wybór żwirku dla kota nie zawsze zależy od opiekuna. Patrząc pod kątem utrzymania czystości najlepszym wyborem wydają się żwirki silikonowe. Jednakże żwirek taki musi być przede wszystkim zaakceptowany przez samego kota. Ponieważ, jeżeli stanowczo nie będzie on odpowiadał naszemu pupilowi, będzie on załatwiał potrzeby fizjologiczne poza kuwetą.

Czy żwirek silikonowy można spuszczać w toalecie?

Stanowczo nie powinno się wyrzucać kociego żwirku do toalety. Jest to przede wszystkim niezgodne z przepisami polskiego prawa, o czym informuje artykuł ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Czy żwirek silikonowy jest szkodliwy?

Żwirek silikonowy może być szkodliwy dla zdrowia zwierzaka, tylko w przypadku połknięcia. Dlatego powinno się go stosować bardzo ostrożnie w przypadku młodych kociąt, które wykazują tendencję do zabawy żwirkiem.

Ile żwirku do kuwety?

Zaleca się sypanie do kuwety takiej ilości żwirku, która pokryje całe dno kuwety około 7-10-centymetrową warstwą. Pozwoli to kotu na możliwość swobodnego zakopania nieczystości.

Jaki żwirek dla małego kota?

Koty to indywidualiści, mający już od małego osobiste wymagania. Jednakże z uwagi na możliwość połykania żwirku przez malucha, najbezpieczniejszym wyborem jest niezbrylający drewniany żwirek typu kruszon. Podstawowym warunkiem jest oczywiście akceptacja żwirku przez samego kociaka.

Gdzie wyrzucać kocie odchody?

Zgodnie z polskimi przepisami prawa jedyną prawidłową formą utylizacji zużytego żwirku, bez względu na rodzaj surowca, z którego został on wykonany jest wyrzucanie go do pojemników na odpady zmieszane.

Jak często wymieniać żwirek w kuwecie?

Na co dzień wystarczy podmieniać usunięty z odchodami żwirek, nowym. Natomiast całkowitą wymianę żwirku zaleca się przeprowadzać średnio raz na tydzień, maksymalnie raz na dwa tygodnie przy jednym kocie w domu.

Czy żwirek silikonowy jest biodegradowalny?

Tak, żwirki silikonowe są produkowane z surowców naturalnych. Zatem są biodegradowalne i w warunkach naturalnych ulegają rozkładowi.

Jaki żwirek dla kociąt?

Dla małych kociąt z uwagi na brak pylenia dobrym wyborem jest żwirek silikonowy. Jednakże należy wówczas pilnować, by kociak nie połykał drobinek żwirku, co może szkodzić jego zdrowiu i życiu. Z kolei z punktu widzenia bezpieczeństwa “kociego dziecka“ lubiącego podjadać żwirek najbezpieczniejszym wyborem jest żwirek niezbrylający, drewniany typu kruszon.

Aktualizacja: październik 2024

Ocena 4.8 z 40 głosów.

ZOSTAW OPINIE

Zostaw opinie
Proszę podać swoje imię tutaj

spis treści:

Zobacz również:

Jak wybrać legowisko dla królika?

Wybór legowiska dla królika to istotne zadanie dla każdego właściciela tego uroczo futrzanego zwierzaka. Wygodne i bezpieczne miejsce do odpoczynku jest kluczowe dla dobrostanu...

Jak wybrać legowisko dla kota na kaloryfer?

Wybór legowiska dla kota na kaloryfer może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy chcemy zapewnić naszemu pupilowi komfort i bezpieczeństwo. W niniejszym artykule omówimy...

Jak wybrać idealne poidełko dla świnki morskiej? – Kompletny przewodnik

Poidełko dla świnki morskiej to niezbędny element każdej klatki. Poznaj, jak wybrać najlepsze poidełko dla twojego małego przyjaciela.Czym jest poidełko dla świnki morskiej?Poidełko dla...

Jak wybrać właściwe poidełko dla chomika?

Wybór odpowiedniego poidełka dla chomika jest jednym z kluczowych aspektów odpowiedniej opieki nad tymi małymi gryzoniami. Właściwe nawodnienie jest niezbędne dla utrzymania zdrowia chomika,...

Co wybrać dozownik czy poidełko dla królika?

Wybór odpowiedniego dozownika wody dla królika lub poidełka dla królika jest kluczowym elementem zapewnienia zdrowia i dobrego samopoczucia naszego małego przyjaciela. W tym artykule...

Jak wybrać klatkę dla papugi? Specjalna klatka dla ptaków

Wybór klatki dla papugi jest jednym z najważniejszych decyzji, które musisz podjąć jako właściciel ptaka. Klatka powinna być bezpieczna, komfortowa i dostosowana do specyficznych...

Polecane wpisy: