Ranking TOP 10: Najlepsza klatka dla szczura 2024

Wybierając odpowiednią klatkę dla szczura,należy wziąć pod uwagę naturalne potrzeby fizjologiczne gatunku oraz planowaną ilość osobników. Obecnie w rankingu dostępnych jest wiele modeli, różniących się m.in. wymiarami, czy materiałem, z którego są wykonane. Gryzonie to bardzo zróżnicowana grupa, dlatego pomimo ogromnego wyboru klatek, znalezienie odpowiedniej, może stanowić wyzwanie.

Najlepsze klatki dla szczurów domowych i hodowlanych

Najlepsza klatka dla szczura pozwala mu manifestować swoje potrzeby w naturalny sposób, zapewnia mu odpowiednio dużo miejsca oraz rozrywkę. Właściciel natomiast może w niej bez problemu obserwować zwierzęta oraz zauważać ewentualne niepokojące zachowania. Czy w takim razie drewniana klatka dla szczura jest dobrym rozwiązaniem i jak wybrać optymalną?

Duża klatka dla szczura — jak wybrać odpowiednią?

Zastanawiając się nad klatką dla szczurów domowych, w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę ich planowaną ilość. To ona decyduje o metrażu, który z kolei jest jedną z najbardziej istotnych kwestii. Szczury, to zwierzęta stadne, w związku z czym potrzebują kontaktu z innymi osobnikami tego samego gatunku. Decydując się na adopcję bądź zakup, należy brać pod uwagę przynajmniej dwa — pozwoli to zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów behawioralnych. Oczywiście wymiary klatki dla 3 szczurów, będą się proporcjonalnie zwiększać. Szukając idealnej klatki dla szczura, można znaleźć wiele ofert w rankingu internetowym, jednak spełnianie wymagań metrażowych, to nie wszystko. Bardzo ważne są odpowiednie drzwi, które muszą być dostosowane do wielkości osobników (samce potrafią być znacznie większe od samic) oraz powinny zapewniać właścicielowi łatwy dostęp do każdego miejsca w środku. Duże klatki dla szczurów muszą też posiadać pręty o optymalnym rozstawieniu, oraz wysokiej jakości. Zwierzęta te mają predyspozycję do podgryzania, dlatego materiał, z którego będą wykonane, powinien być wytrzymały i bezpieczny.

Najlepsze klatki dla szczura ranking maj 2024 

 

Akwarium zamiast klatki dla szczura?

Wiele osób zastanawia się nad wyborem akwarium dla szczura, zamiast klatki. Wadą takiego długofalowego rozwiązania jest brak cyrkulacji powietrza w środku, co może zwiększać ryzyko np. przegrzania organizmu.

Klatka dla dwóch szczurów

Wymiary klatki dla 2 szczurów nie mogą być mniejsze niż 40 x 60 cm. Jeżeli zwierzęta te nie będą wypuszczane na zewnątrz regularnie, to należy zapewnić im minimum 80 x 50 x 80 cm, przy czym nie lubią one dużych, otwartych przestrzeni, dlatego obowiązkowym wyposażeniem są też półki do klatki dla gryzoni. Stanowią miejsce odpoczynku, zabawy, pobudzają do aktywności fizycznej oraz umożliwiają schowanie się w razie potrzeby. Dzięki coraz większej ofercie modeli pojawiających się w rankingu, z łatwością można znaleźć odpowiednią klatkę dla dwóch szczurów.

Klatka dla 3 szczurów

Większa ilość zwierząt oznacza proporcjonalne zwiększenie dostępnej dla nich przestrzeni, dlatego wymiary klatki dla 3 szczurów nie mogą być mniejsze niż 80 x 50 x 70 cm. W przypadku takiego stada warto zadbać też o kilka dostępnych pięter do biegania i eksplorowania. Oczywiście, tak jak w przypadku klatki dla dwóch szczurów, jeżeli zwierzęta nie mają zapewnionego wybiegu w ciągu dnia, należy zwiększyć jej wysokość, szerokość i głębokość. Dzięki temu nie będą się nudziły i zminimalizuje to ryzyko pojawienia się u nich stereotypii. Zapotrzebowanie na różnorodne modele zwiększa się, a co za tym idzie, na rynku można obecnie znaleźć tanie klatki dla szczurów spełniające wszystkie wymagania.

Klatka dla szczura wyposażenie – jak ją prawidłowo urządzić?

Odpowiednie urządzenie klatki dla szczurów domowych wpływa na ich behawior oraz zdrowie. Idealna klatka dla szczura musi mieć wydzielone strefy relaksu, jedzenia oraz załatwiania potrzeb fizjologicznych. Jedzenie wraz z piciem powinny znajdować się po przeciwnej stronie niż kuweta do klatki. Poidełka kulkowe są dobrą alternatywą dla tradycyjnych misek, ponieważ zapobiegają rozlewaniu wody. Powinny być przynajmniej dwa i znajdować się na odpowiedniej wysokości, tak by zwierzęta bez problemu do nich dosięgały. Jeżeli aranżuje się klatkę dla 3 szczurów, należy posiadać większą ilość poideł oraz rozłożyć je na kilku poziomach. Dodatkowe wyposażenie dostępne w rankingu nie jest niezbędne do przeżycia zwierząt, jednak znacząco wpływa na ich samopoczucie, a co za tym idzie również na zdrowie. Zaopatrzenie się w akcesoria do klatek dla gryzoni, jak np. zestaw hamaków dla szczura pozwala w łatwy sposób podnieść poziom życia szczurów oraz urozmaicić przestrzeń. W przypadku rozważania zakupu kołowrotka trzeba pamiętać o tym, że jego wielkość musi być dopasowana do rozmiaru zwierzęcia. W przeciwnym wypadku zmuszone jest ono do biegania przez długi czas w niefizjologicznej pozycji z grzbietem wygiętym do dołu.

Jaka klatka dla jednego szczura?

We wcześniejszej części podkreślono, że są to zwierzęta stadne i najlepiej sprawdzają się dla nich duże klatki dla szczurów. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy trzeba przygotować przestrzeń tylko dla jednego osobnika. Jeżeli wynika to z choroby, to dobrze sprawdzi się mała klatka dla szczura, w której będzie mógł bezpiecznie dochodzić do siebie. Gryzonie te są narażone na infekcje górnych dróg oddechowych i w takich sytuacjach można skorzystać z akwarium dla szczurów, ponieważ zabezpiecza ono przed niebezpiecznymi przeciągami. Warto wspomnieć, że tanie klatki dla szczurów dostępne na rynku mogą być wykorzystywane w przypadku dołączania do stada nowego osobnika. Musi on przejść kwarantannę, ale jednocześnie przyzwyczajać się do nowego domu, dlatego, żeby ułatwić mu socjalizację, można skorzystać z klatki dla szczura z hamakami. Dzięki temu będzie mu łatwiej odnaleźć się w stadzie. 

Jakie akcesoria do klatki dla szczura?

Podczas wybierania akcesoriów dla zwierząt należy pamiętać o tym, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, ale potrzebują one też miejsca do zabawy i wspinania się. Z tego względu wyposażenie klatki dla szczura w hamaki jest bardzo częstą decyzją właścicieli, ponieważ zaspokajają one wszystkie wymienione wcześniej potrzeby. Niezbędnym przedmiotem jest też kuweta do klatki, należy tutaj pamiętać o tym, że pomimo jej posiadania, zwierzęta są terytorialne i odczuwają silną potrzebę znakowania swojej przestrzeni. W rankingu pojawia się coraz więcej ofert drewnianych klatek dla szczurów, jednak są one trudne do utrzymania w czystości. Lepiej jest zdecydować się na akcesoria do klatek dla gryzoni wykonane z drewna, np. domki, ponieważ są bezpieczne i trwałe. Trzeba przy nich pamiętać, że muszą mieć odpowiednio duży otwór i przynajmniej 10 cm wysokości. Ze względu na wymiary klatki dla 2 szczurów, zamontowanie dodatkowych akcesoriów musi być starannie zaplanowane, tak by zwierzęta miały przestrzeń do swobodnego poruszania się. Na ograniczonej powierzchni świetnie sprawdzają się półki do klatki dla gryzoni albo zestaw hamaków dla szczura, ponieważ zwiększają one liczbę pięter, tym samym zaspokajają potrzebę wskakiwania i wspinania się. Teoretycznie łatwiej wygląda sprawa z urządzaniem klatki dla 3 szczurów ze względu na dostępny metraż, należy jednak pamiętać, że przypada on na więcej osobników. W przypadku urządzania małych klatek dla szczura, przeznaczonych na rekonwalescencję po zabiegach, czy kwarantannę, należy wyposażyć je jedynie w niezbędne akcesoria, które zaspokoją potrzeby fizjologiczne, ale nie będą stanowiły zagrożenia i narażały osłabionego szczura na uszczerbki na zdrowiu. 

Najlepsze klatki dla szczura wyróżnione przez redakcję 2024

Najczęściej zadawane pytania o klatki dla szczurów:

Klatka z akcesoriami dla szczura z arankingu

Ile kosztuje klatka dla szczura?

Klatka w większości wyposażona dla szczura to wydatek w okolicach 100-150 zł oczywiście wszystko zależy od rozbudowania i wielkości oraz rodzaju materiałów użytych do jej budowy stąd droższe modele można nabyć za cenę nawet 600 zł.

Czy warto kupić szczura?

Szczury potrafią być nie tylko urokliwe, ale ich właściciele kochają je za ich inteligencję. Jak dowodzą badania mózg szczura ma budowę podobną do mózgu człowieka, oznacza to, że zwierze może reagować na podobne bodźce jak człowiek. Szczury mają doskonale rozbudowany system poznawczy, nie bez powodu mówi się, że szczury i karaluchy przetrwają nawet kataklizm. Szczury potrafią się uczyć, niestety odbywa się to w głównej mierze na ich błędach, proces zapamiętywania błędów w odróżnieniu od innych domowych pupili jest znacznie krótszy. Szczury mogą niejednokrotnie zaimponować człowiekowi, dowodem na to jest fakt, że potrafią reagować na swoje imię, mogą nauczyć się aportowania lub wykonywać różne sztuczki. Szczury są nie tylko jednymi z inteligentniejszych zwierząt, ale są również towarzyskie w stosunku do ludzi.

Jaka klatka dla szczura domowego?

Szczury lubią zakamarki, hamaki, ale nie lubią zbyt otwartej przestrzeni, stąd dla dwóch osobników przyjmuje się, że klatka 40×60 powinna wystarczyć. Lepiej wybrać model mniejszy, ale piętrowy niż klatkę jednopoziomową o dużej przestrzeni.

Klatka dla szczura jak urządzić?

Szczury lubią hamaki, szczególnie przydają się w pustych przestrzeniach, gdzie z wysokości może szczur upaść i połamać łapkę. Dobrze wybrać model klatki z domkiem drewnianym, korytarzami i półkami.

Jak powinna wyglądać klatka dla szczura?

Klatka dla szczura powinna być wypełniona akcesoriami, otwarta przestrzeń nie służy gryzoniom. Liczne rury, prześlizgi, domki lub inne miejsca, gdzie może się szczur schować, są idealnym miejscem na rozrywkę dla gryzonia. Szczury lubią się wspina po wąskich przejściach oraz często korzystają z tzw. półek poziomowych.

Jaka klatka dla dwóch szczurów?

Klatka dla dwóch szczurów powinna być wyższa niż szersze oraz wypełniona dużą ilością gadżetów, przejść oraz półek poziomowych. Dodatkowo domki lub inne miejsca do schowania się dla szczura będą dodatkowym atutem. Warto w przypadku dwóch gryzoni zamontować więcej niż jeden hamak dla szczura.

Klatka czy akwarium dla szczura?

Akwarium zalecamy do kwarantanny dla nowego domownika, jednak na co dzień lepiej sprawdza się klatka, która zapewnia lepszą wentylację gryzoniom.

Akwarium zalecamy do kwarantanny dla nowego domownika, jednak na co dzień lepiej sprawdza się klatka, która zapewnia lepszą wentylację gryzoniom.

Szczur lubi przebywać w stadzie dlatego dla 2-4 szczurów klatka powinna mieć już wymiary przynajmniej 80x50x80 cm. Lepiej zastosować wielopoziomową wysoką klatkę niż szeroką.

Od czego zacząć przy hodowli szczura?

Zwierzątko można nabyć w sklepie zoologicznym, czego osobiście nie polecamy, gdyż zwierzęta trafiający tam zwykle przechodzą w drodze do sklepu traumę. Nabywanie zwierząt z niezarejestrowanych hodowli, wspiera dalszy ich rozwój, stąd lepiej udać się do legalnie działających stowarzyszeń gdzie zarejestrowane są hodowle z przyjaznymi warunkami. Jednym ze stowarzyszeń jest Rodent Club PL. Zrzesza miłośników i hodowców, organizują także wystawy, na których można nabyć szczura z rodowodem. Otoczenie zwierzęcia w czasie wzrostu odpowiednią opieką to nie tylko ukształtowana psychika zwierzęcia, ale, większa pewność, że szczur był otoczony odpowiednią opieką i nie był narażony na różne choroby.

Aktualizacja: maj 2024

Ocena 4.8 z 30 głosów.

ZOSTAW OPINIE

Zostaw opinie
Proszę podać swoje imię tutaj

spis treści:

Zobacz również:

Jak wybrać legowisko dla królika?

Wybór legowiska dla królika to istotne zadanie dla każdego właściciela tego uroczo futrzanego zwierzaka. Wygodne i bezpieczne miejsce do odpoczynku jest kluczowe dla dobrostanu...

Jak wybrać legowisko dla kota na kaloryfer?

Wybór legowiska dla kota na kaloryfer może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy chcemy zapewnić naszemu pupilowi komfort i bezpieczeństwo. W niniejszym artykule omówimy...

Jak wybrać idealne poidełko dla świnki morskiej? – Kompletny przewodnik

Poidełko dla świnki morskiej to niezbędny element każdej klatki. Poznaj, jak wybrać najlepsze poidełko dla twojego małego przyjaciela.Czym jest poidełko dla świnki morskiej?Poidełko dla...

Jak wybrać właściwe poidełko dla chomika?

Wybór odpowiedniego poidełka dla chomika jest jednym z kluczowych aspektów odpowiedniej opieki nad tymi małymi gryzoniami. Właściwe nawodnienie jest niezbędne dla utrzymania zdrowia chomika,...

Co wybrać dozownik czy poidełko dla królika?

Wybór odpowiedniego dozownika wody dla królika lub poidełka dla królika jest kluczowym elementem zapewnienia zdrowia i dobrego samopoczucia naszego małego przyjaciela. W tym artykule...

Jak wybrać klatkę dla papugi? Specjalna klatka dla ptaków

Wybór klatki dla papugi jest jednym z najważniejszych decyzji, które musisz podjąć jako właściciel ptaka. Klatka powinna być bezpieczna, komfortowa i dostosowana do specyficznych...

Polecane wpisy: