Ranking TOP 10: Najlepsza klatka dla królika 2024

Królik, tuż po psie i kocie, to najczęściej hodowany zwierzęcy przyjaciel. Sympatyczny, puchaty ssak wymaga nieco innych warunków do funkcjonowania, niż jest to w przypadku sympatycznych czworonogów. Jednym z najważniejszych obiektów, bez których żaden królik nie może się obyć, jest klatka pełniąca funkcję domku.

Najlepsza klatka dla królików z rankingu

Dlaczego warto mieć klatkę dla królika?

Klatka dla królika ma bardzo ważne znaczenie w kontekście spełniania potrzeb fizjologicznych małego zajęczaka. Królik miniaturka potrzebuje jej po to, aby w niej spać, spożywać pokarm, pić i wydalać na świat to, co już niepotrzebne. Można zatem stwierdzić, że królicza klatka jest tym samym dla zwierzęcia, czym dla człowieka jest mieszkanie. W niniejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jaka jest najlepsza klatka dla królika i na które cechy, podczas jej wyboru, warto zwrócić uwagę. Wskazane w poradniku rady pomogły także sporządzić ranking najlepszych klatek dla królika a tym samym także innych małych zwierząt.

Najlepsza klatka dla królika ranking marzec 2024

 

Domek dla króliczka — ciepłe gniazdko dla puchatego przyjaciela

Pod nazwą domku dla króliczka kryje się kilka akcesoriów, posiadających nieco inne przeznaczenie. Domek może oznaczać po prostu niewielką klatkę, która będzie spełniała funkcję pomieszczenia mieszkalnego dla małego ssaka. Z drugiej zaś strony króliczy domek może być także niewielką drewnianą konstrukcją, która będzie jedynie pewnym elementem ozdobnym. W rankingu spotkamy domki będące „zaułkiem”, czyli tak naprawdę nieposiadające żadnych funkcjonalności dla zwierzęcia, poza możliwością schowania się w kącie. Przykładowa, duża klatka dla królika 120 cm nie może być tylko nazwana domkiem, gdyż jest zdecydowanie bardziej użyteczna, niż malutki króliczy obiekt. Jeśli chcemy zorganizować naszemu niewielkiemu przyjacielowi optymalne warunki do życia, powinniśmy celować w duży obiekt, nie zaś w imitację domku (równie dobrze sprawdzi się dostępna w rankingu klatka dla królika 100 cm, jeśli nasz towarzysz jest filigranowych rozmiarów).

Jaka najlepsza klatka dla królika miniaturki?

Zwyczajowa nazwa „miniaturka” nie oznacza wcale, że królik jest mikroskopijnych gabarytów. To także nie przesądza, że najlepszą klatką dla zwierzęcia będzie niewielki obiekt, taki jak dla chomika czy szczura. Królik uwielbia dużo przestrzeni, jest to zwierzę stworzone do biegania i zabawy. Znakomicie czuje się na otwartym powietrzu (jeśli mamy ogród to warto przemyśleć, czy klatka dla królika na dworze nie byłaby dobrym pomysłem — o ile dobrze ogrodzimy przestrzeń). Projekt klatki dla królików powinien zatem uwzględniać specyficzne potrzeby zwierzęcia. Nie powinno zmylić nas podejście sklepów zoologicznych do tego tematu. Bardzo często, np. na rynku, w marketach, możemy zauważyć króliki trzymane w niezwykle małej przestrzeni, na zaledwie kilkudziesięciu centymetrach kwadratowych. Taka budowa klatki dla królików wpływa stresująco na ssaka, a w niektórych sytuacjach może przyczynić się do powstawania wad rozwojowych. Królik powinien posiadać przynajmniej kilka metrów swobodnego wybiegu, a klatka musi być duża. Jeśli nasza przestrzeń domowa jest mocno ograniczona, dobrym pomysłem może okazać się dostępna na rynku klatka dla królika piętrowa — przyjaciel uzyska wówczas więcej miejsca, bez zajmowania dużego obszaru w pokoju.

Jakie są optymalne wymiary klatek dla królików?

Wspomnieliśmy, że zwierzak potrzebuje kilku metrów do swobodnego biegania — minimalnie 2 metry, optymalnie 3 i więcej. Oznacza to, że królik w odróżnieniu od innych małych zwierząt, powinien być często wypuszczany na mieszkanie, a zamykany np. na noc. Innym pomysłem jest organizacja zagródki, czyli odseparowania części pomieszczenia dla wyłącznego użytku zwierzęcia. Jeśli jednak nie chcemy tego robić, powinniśmy celować w duże gabarytowo klatki. Minimum to 100 cm, przy czym dla niektórych, w szczególności dorosłych królików, może to być za mało. Organizacje zwierzęce wskazują, że najmniejsze obecne na rynku klatki dla królika domowego, żyjącego w parze, powinny być o wymiarach minimum 140×70. Posiadając jednego towarzysza, w zupełności wystarczy nam klatka o długości 120 cm, która jest niejako kompromisem pomiędzy tymi rozmiarami.

Czy drewniana klatka dla królika jest dobrym pomysłem?

Jeśli chodzi o wyposażenie klatki dla królika — tak, niewielkie drewniane elementy są dobrym pomysłem. Niesłusznie twierdzi się, że królik jest gryzoniem. To tak naprawdę pełnoprawny ssak, który z pozoru przypomina gryzonia — ale nim w żadnym wypadku nim nie jest. Nie oznacza to jednak, że zwierzak nie będzie w stanie poniszczyć drewnianych, delikatnych konstrukcji. Nie warto zatem kupować niesprawdzonych zamienników metalowych klatek, gdyż drewniane elementy szybciej ulegną zniszczeniu. Wyjątkiem jest obecna od jakiegoś czasu na rynku klatka dla królika na nóżkach, która posiada drewniane moduły nieprzeszkadzające w intensywnej eksploatacji „mieszkanka” przez ssaka.

Żadna klatka czy kojec dla małych zwierząt nie zapewni pupilowi wystarczająco miejsca, aby rozprostować kończyny, należy z tego względu często wypuszczać królika z klatki.

Najlepsze klatki dla królików hodowlanych – czym się różnią od zwykłych?

Króliki hodowlane podlegają specjalnym uwarunkowaniom prawnym, wobec czego właściciele zobowiązani są do zapewnienia im wymaganych warunków. Przestrzeń musi być bezpieczna, dlatego często usuwa się wszelkie dostępne na rynku akcesoria do klatki dla królika, pozostawiając przestrzeń możliwie pustą. Klatka powinna mieć dobrą cyrkulację powierza. Musi być także przestronna i łatwa w czyszczeniu – tak, aby w prosty sposób zapobiegać nagromadzeniu się patogenów, mogących zagrozić zdrowiu zwierzęcia. Są to obiekty sporych gabarytów, nieprzypominające konstrukcji dla najmniejszych milusińskich.

Najlepsze klatki piętrowe dla królików na rynku – więcej przestrzeni do zabaw

Obiekt posiadający dwie (albo więcej) kondygnacje jest świetnym wyborem dla króliczych par. Warto tym samym podkreślić, że królik jest zwierzęciem stadnym, optymalnie czującym się w towarzystwie innych futrzaków. Tylko wtedy jest w stanie dobrze socjalizować się z otaczającymi go ludźmi. Aktywizacja królika polega także na dostarczeniu mu rozrywki. Z tego też powodu klatka dla królika z wyposażeniem to absolutna konieczność (chyba że to tymczasowa klatka dla królika na zewnątrz – wówczas możemy zrezygnować z dodatkowego wyposażenia). Podstawowym elementem „domu królika” jest miseczka na pokarm oraz poidełko. W klatce umieszczamy także kuwetkę, będącą króliczą toaletą. Można także umiejscowić zabawki, kocyk, drewniany domek.

Nowoczesne klatki dla królików – co w nich innowacyjnego?

Jeśli stawiamy na tanie klatki dla królików, które można bardziej określić jako mały kojec dla małych zwierząt, to nie oczekujmy w nich przesadnie nowoczesnych rozwiązań. Innowacyjne królicze klatki są wyposażone m.in. w rozsuwane platformy. Posiadają także wbudowane termometry do mierzenia temperatury otoczenia. Designerska klatka dla króliczka posiada wzmacniane pręty, dodatkowo zabezpieczone powłoką antykorozyjną. Zwykle jest to klatka dla królika z wybiegiem, a więc obiekt duży gabarytowo – i niestety – dosyć drogi. Klatki modułowe dla królików charakteryzują się świeżym, nowoczesnym wyglądem. Posiadają wymienialne moduły, dzięki czemu czyszczenie obiektu staje się dziecinne proste. Modułowa budowa w praktyce oznacza także możliwość powiększania przestrzeni, np. dołączając do posiadanej klatki kolejną sztukę.

Jak urządzić klatkę dla królika? Nasze porady

  • Wyposaż obiekt w użyteczne poidełko, które będzie zawieszone na wygodnej wysokości dla zwierzęcia;
  • Króliki lubią kopać, wobec czego koniecznie muszą mieć ściółkę z sianka lub żwirku;
  • W środku umieszczamy także paśnik na siano – warto, by był łatwy w wyjmowaniu i czyszczeniu;
  • Nieodzownym elementem jest drewniany domek, spełniający funkcję… drapaka i gryzaka, a także kryjówki.
  • Królik musi mieć także wygodny dostęp do kuwety. Jeśli klatka jest duża, bez problemu zmieścimy ją w środku.
  • Można także zakupić już gotową, wyposażoną klatkę – będzie ona nieco droższa, niż pusta konstrukcja.

Wyróżnione przez redakcje najlepsze klatki dla królika 2024

Najczęściej zadawane pytania na temat klatki dla królika:

Domek i kaltka dla królika

Ile kosztuje klatka dla królika?

Klatka dla królika do mieszkania to wydatek około 200 zł, wówczas można liczyć, że będzie częściowo uzbrojona w akcesoria.

Co na dno klatki dla królika?

Dno klatki dla królika powinno być wyścielone świeżym siankiem pod, którym znajduje się podkład higieniczny, dywanik lub kocyk. Warto zaznaczyć, aby nie wykładać całej klatki sianem lub trocinami.

Jak urządzić klatkę dla królika?

Dno klatki warto wyłożyć podkładem, który ułatwi zachowanie czystości, na podkładzie część klatki powinno być wyścielone siankiem, trocinami lub pelletem drzewnym, w zależności od tego, jaka kuweta będzie wewnątrz klatki. Warto zapewnić królikowi coś do gryzienia i drapania, z natury jak w klatce nic nie znajdzie to poszuka w mieszkaniu. Obowiązkowym wyposażeniem, jeżeli dno wyłożone jest trocinami jest paśnik dla królika ze świeżym siankiem, oraz poidełko. Warto zadbać także o schronienie dla małego zwierzątka, coś na kształt domku lub zadaszenia powinno wystarczyć.

Jaka klatka dla królika miniaturki do ogrodu?

W ogrodzie najlepiej sprawdzają się kojce dla królików, są to w większości przypadków składane klatki z częścią wybiegową. Wybieg dla królika powinien być zadaszony siatką lub metalowymi pręcikami, aby królik czuł się bezpieczny i aby również nie przeskoczył ogrodzenia. Najlepszym połączeniem jest metalowa siatka z dachem oraz z drewnianym domkiem, gdzie króliczek może się schronić.

Jak przygotować klatkę dla królika?

Klatkę należy odpowiednio wyposażyć w poidło, paśnik oraz kuwetę, z reguły króliki lubią coś od czasu do czasu przegryźć lub podrapać, dlatego świetnie sprawdzą się klatce dla królika drapaki lub kolby z przysmakami.

Jak powinna wyglądać klatka dla królika?

Najwygodniejsze dla królików są klatki dwupiętrowe, pozwalają na dobrą swobodę ruchu. Taki rodzaj klatki sprawdza się doskonale w mieszkaniach, gdzie królik nie ma szans na skubanie zielonej trawki prosto z podłoża.

Czym wysypać klatkę dla królika?

Klatka dla królika może być wyłożona trocinami lub siankiem, w miejscu króliczej toalety dobrze zastosować pellet drzewny.

Czym wyłożyć kuwetę dla królika?

Warto, aby dno króliczej klatki było wyjmowane, pozwala to po wyłożeniu sianem czy trocinami dna klatki na szybką wymianę i utrzymanie klatki w czystości.

Co królik powinien mieć w klatce?

Przede wszystkim przestrzeń i czysto, aby królik chętnie wracał do klatki warto wybrać kuwetę dla królika z siatką, zamontować na ściance klatki paśnik ze świeżym siankiem oraz zapewnić drapaki dla królika.

Jakie wymiary klatki dla królika?

Minimalnie dla jednego królika klatka powinna mieć wymiar 100×70, ale lepiej wybrać większą klatkę, w której miniaturka będzie czuć się swobodnie. Najpopularniejsze są klatki 120×70 oraz 140×70, a także modele klatek dwupiętrowych.

Czy królik miniaturka może mieszkać na dworze?

Króliki może przebywać na dworze pod kilkoma warunkami: musi mieć zapewnione izolowane schronienie przed słońcem i zimnem, a także przestrzeń odpowiednią do biegania. Poza wielkością królik miniaturka nie różni się od swoich hodowlanych kuzynów.

Aktualizacja: marzec 2024

Ocena 5 z 29 głosów.

ZOSTAW OPINIE

Zostaw opinie
Proszę podać swoje imię tutaj

spis treści:

Zobacz również:

Jak wybrać legowisko dla królika?

Wybór legowiska dla królika to istotne zadanie dla każdego właściciela tego uroczo futrzanego zwierzaka. Wygodne i bezpieczne miejsce do odpoczynku jest kluczowe dla dobrostanu...

Jak wybrać legowisko dla kota na kaloryfer?

Wybór legowiska dla kota na kaloryfer może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy chcemy zapewnić naszemu pupilowi komfort i bezpieczeństwo. W niniejszym artykule omówimy...

Jak wybrać idealne poidełko dla świnki morskiej? – Kompletny przewodnik

Poidełko dla świnki morskiej to niezbędny element każdej klatki. Poznaj, jak wybrać najlepsze poidełko dla twojego małego przyjaciela.Czym jest poidełko dla świnki morskiej?Poidełko dla...

Jak wybrać właściwe poidełko dla chomika?

Wybór odpowiedniego poidełka dla chomika jest jednym z kluczowych aspektów odpowiedniej opieki nad tymi małymi gryzoniami. Właściwe nawodnienie jest niezbędne dla utrzymania zdrowia chomika,...

Co wybrać dozownik czy poidełko dla królika?

Wybór odpowiedniego dozownika wody dla królika lub poidełka dla królika jest kluczowym elementem zapewnienia zdrowia i dobrego samopoczucia naszego małego przyjaciela. W tym artykule...

Jak wybrać klatkę dla papugi? Specjalna klatka dla ptaków

Wybór klatki dla papugi jest jednym z najważniejszych decyzji, które musisz podjąć jako właściciel ptaka. Klatka powinna być bezpieczna, komfortowa i dostosowana do specyficznych...

Polecane wpisy: