Ranking TOP 10: Najlepsze kuwety dla królików 2023

Króliki należą do bardzo sympatycznych i wdzięcznych zwierząt, coraz częściej spotykanych w naszych domach. Podobnie, jak pozostałe pupile, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Kluczową kwestią w hodowli królika jest utrzymanie czystej klatki. Wyrobienie u zwierząt dobrych nawyków nie jest zadaniem prostym, ale wykonalnym. Niezbędna w tej sytuacji będzie kuweta do klatki dla królików, a do korzystania z niej potrafią się szybko przystosować. Na rynku dostępne są różne rodzaje kuwet dla królików. Jak wybrać najlepszą?

Kuweta bez ruszdowania dla królika

Kuweta do klatki dla królika

Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia dla zwierząt, które załatwiają swoje potrzeby w jednym miejscu, są kuwety. Tradycyjnym rozwiązaniem, dostępnym w rankingu, jest duża kuweta dla królika, zwana pudełkową. To nic innego jak prostokątna kuweta dla królika, wykonana z plastiku, z tym że do tego potrzebna jest duża klatka dla królika. Dla właściciela stanowi najtańszą, a zarazem najłatwiejszą w utrzymaniu czystości opcję. Podłoże wymienia się częściej tylko w kuwecie, a wyściółka w klatce dłużej zachowuje higienę.

Najlepsze kuwety dla królików ranking luty 2023

Praktyczna kuweta dla królika

Kuwetę plastikową do klatki polubi także królik, ponieważ będzie miał pole do obserwacji terenu podczas załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. Należy jednak pamiętać, że po wyjściu zwierzęcia w większości przypadków żwirek do kuwety dla królika zostaje rozsypany na podłodze. Niektóre modele kuwet dla królików w rankingu wyposażone są w daszki, które ograniczają wydostawanie się podłoża na zewnątrz. To praktyczne produkty, z roku na rok zyskujące na popularności. Zadaszone kuwety plastikowe do klatki mogą być jednak stresujące dla królika, który poczuje się w środku jak w pułapce bez wyjścia. Standardowo klatki metalowe dla królików wyposażone są w kuwety pudełkowe.

Kuwety dla królików — zalety

Kuweta dla królika z klatką ma wiele zalet i przynosi wymierne korzyści zarówno dla zwierzęcia, jak i dla jego właściciela. W głównej mierze mowa tutaj o kwestiach higieny, ale są jeszcze inne plusy. Jeśli królik korzysta z kuwety do klatki, nie jest potrzebna ciągła obserwacja zwierzęcia, ponieważ odchody znajdą się wewnątrz. Odchody, gromadzone w jednym miejscu, pozwalają także ocenić stan zdrowia zwierzęcia i częstotliwość załatwiania potrzeb. Ponadto:

  • wyściółka pozostaje sucha na dłużej i zużywana jest w mniejszym stopniu,
  • kuweta z odpowiednim podłożem neutralizuje nieprzyjemne zapachy,
  • otoczenie pupila pozostaje czyste,
  • odchody nie przyklejają się do futra,
  • klatka wymaga rzadszego sprzątania.

Wyściółka klatki dla królika

Początkujący opiekun królika może mieć niemały problem z doborem wyściółki do króliczej klatki wśród dostępnych w rankingach. Odpowiednie podłoże zapewni nie tylko komfort pupilowi, ale będzie także przyjazne dla jego zdrowia. Wyściółka klatki dla królika powinna być miękka, wygodna, a co najważniejsze – ułatwiać utrzymanie czystości. Dobrze, jeśli podłoże pochłania zapachy i wilgoć, ale nie może pylić i sprzyjać rozwojowi drobnoustrojów. Dno klatki powinno być wyłożone warstwą wyściółki, szczególnie w tej części, gdzie zwierzę odpoczywa. Miejsce do spania dla królika może dodatkowo zawierać siano, które pomaga w zagrzebywaniu. Należy przy tym pamiętać, że siano wymaga częstej wymiany. Mokre źdźbła, zjedzone przez pupila, mogą zakończyć się niemiłymi konsekwencjami.

Co wsypać do kuwety dla królika?

Jeśli zależy nam na tym, aby królik chętnie korzystał z kuwety do klatki, warto wsypać odpowiednie podłoże. Istotna jest tutaj wyściółka, a do dyspozycji są w rankingach:

  • wióry sosnowe, osikowe bądź cedrowe – wióry sosnowe i cedrowe mogą drażnić układ oddechowy królików, dlatego bezpieczniejszym rozwiązaniem są łatwo dostępne i niskobudżetowe wióry osikowe; minusem takiej wyściółki jest przyklejanie się do futra zwierzęcia,
  • wyściółka celulozowa – dobrze się wchłania, minimalizuje nieprzyjemne zapachy i nie przykleja się do sierści,
  • pocięty papier lub gazety – najtańsze rozwiązanie na rynku, które niesie jednak ze sobą niebezpieczeństwo w przypadku połknięcia; musi być często zmieniane,
  • żwirek do kuwety dla królika – nie można korzystać z tradycyjnego żwirku dla kotów ani żwirków glinianych, ponieważ mogą zaszkodzić królikowi, jeśli go połknie; lepszym rozwiązaniem jest przeznaczony wyłącznie dla królika żwirek – kukurydziany (granulat do kuwety dla królika) lub drewniany (pellet dla królika).

Jeśli opiekun nie do końca wie, co wsypać do kuwety dla królika, powinien skonsultować się z weterynarzem lub specjalistą ze sklepu zoologicznego.

Kuweta przesiewowa dla królika

W rankingu zoologicznym do dyspozycji opiekunów są także przesiewowe kuwety dla królików.  W ich skład wchodzi metalowa kuweta dla królika oraz metalowe lub plastikowe osiatkowanie, które jest całkowicie bezpieczne dla zwierzęcia. Po oddaniu moczu przez królika w kuwecie przesiewowej spływa on do oddzielnej komory na dole. To sprawia, że metalowa kuweta do klatki zachowuje czystość, a zwierzę nie ma dostępu do odchodów i nie brudzi łap. Za wadę takich kuwet dla królików uznaje się dość wysoki koszt zakupu w porównaniu z kuwetami pudełkowymi.

Kuweta z kratką dla królika

Produktem, dostępnym na rynku i podobnym do kuwet przesiewowych, jest kuweta do klatki z kratką. Osadzana jest na dnie klatki, w pobliżu prętów. Obecnie jest to coraz rzadziej stosowana metoda, ponieważ stanowi zagrożenie dla zwierząt. Oprócz tego, że zwierzę w tego typu kuwecie musi przyjmować niedogodną pozycję, co dodatkowo naraża na okaleczenia. Kuwety dla królików z kratką znajdują swoje zastosowanie głównie w masowych hodowlach.

Kuweta narożna do klatki dla królików

Bardzo chętnie przez opiekunów wybierana do klatki jest kuweta narożna dla gryzoni i królików, ze względu na to, że zajmuje małą przestrzeń. Mieści się w niej tylko jedno zwierzę, będzie doskonałą kuwetą dla królika miniaturki. Toaleta narożna dla królika, wstawiona do klatki, umożliwia utrzymanie w niej czystości. To idealne rozwiązanie dla tych zwierząt, które wybierają miejsce w kącie klatki na oddawanie moczu. Wystarczy jedynie zaobserwować, które miejsce zwierzę preferuje do załatwiania swoich potrzeb i postawić tam toaletę narożną dla królika. Najczęściej kuwety narożne dla królika wyposażone są w solidne mocowanie do prętów klatki (narożny stelaż WC), co sprawia, że zawsze pozostają na swoim miejscu. Toaleta narożna podwieszana posiada specjalny uchwyt do zawieszenia w klatce. Ponadto w rankingu dostępne są narożne kuwety dla królika z rusztem. Kuweta narożna z rusztem posiada ruchomą kratkę, zapobiegającą brudzeniu się wyściółki w klatce. Toalety narożne dla królika w sprzedaży występują w różnych rozmiarach, do dyspozycji kupujących są zarówno małe kuwety dla królika, jak i kuwety narożne XXL.

Wyróżnione przez redakcje najlepsze kuwety dla królika 2023

Najczęściej występujące pytania o kuwety dla królika:

Królik miniaturka bez kuwety w klatce

Co na dno klatki dla królika?

Dno klatki królika warto wyścielić pelletem i siankiem, tak jak opisaliśmy w artykule, pewnego rodzaju trocin lepiej unikać.

Co do kuwety dla królika?

W kuwecie króliczej z kratką przesiewowa najlepiej sprawdza się granulat z celulozy, chroniący przed brzydkimi zapachami lub w przypadku tradycyjnej kuwety bez kratki dobrze jest użyć kukurydzianego granulatu.

Jaki pellet dla królika?

Wybrany przez nas pellet powinien mieć atest DIN oraz jasny kolor, w przeciwnym razie pellet może zawierać duże ilości oleju, lakierowane skrawki mebli czy skrobię pszenną lub kukurydzianą. Pellet z certyfikatem DIN to czyste trociny sprasowane pod ciśnieniem.

Aktualizacja: luty 2023

Ocena 5 z 23 głosów.

ZOSTAW OPINIE

Zostaw opinie
Please enter your name here

spis treści:

Zobacz również:

Najlepszy antyszczekacz ranking 2023

Chociaż wszystkie psy szczekają, niektóre nie rozumieją, kiedy powinny przestać lub w jakich sytuacjach tego nie robić. Na szczęście istnieje wiele sposobów...

Ranking TOP 10: Sucha karma dla psa 2023

Wokół suchej karmy dla psów narosło wiele mitów. Jest to łatwy, szybki i bezproblemowy sposób na podanie psu czegoś do zjedzenia. Dokonując...

Najlepsza mokra karma dla kota – Ranking 2023

To, co je nasz pupil ma ogromny wpływ na sierść zwierzęcia i jego rozwój psycho-fizyczny oraz zdrowie. Wiele kotów, podobnie jak i...

Ranking TOP 10: Najlepszy żwirek dla kota 2023

Dzisiejszy rynek umożliwia szeroki wybór pośród różnych rodzajów żwirków dla kota. Nie zawsze jednak każdy wybrany przez opiekuna żwirek jest najlepszym dla...

Ranking TOP 10: Najlepsza budka dla kota 2023

Każdy troskliwy opiekun kota doskonale wie, jak ważną rolę w życiu ich pupili pełni sen i odpoczynek. Te mruczące czworonogi potrafią bowiem...

Ranking TOP 10: Najlepsza piłeczka dla psa 2023

Pies biegnący za piłką to motyw szalenie często przewijający się w popkulturze. Piłeczka dla psa stała się wręcz symbolem zabawki dla czworonoga i...

Polecane wpisy: