Ranking TOP 10: Najlepszy gryzak dla szczeniaka 2024

Stając się opiekunem szczeniaka, należy zadbać o jego zdrowie, prawidłowe żywienie oraz zaspokojenie naturalnych potrzeb. Jedną z nich jest gryzienie! Dowiedz się, jakie cechy powinien mieć gryzak dla szczeniaka oraz jakie zabawki interaktywne dla psa będą przydatne podczas pierwszych miesięcy psa w nowym domu.

Naturalne gryzaki dla szczeniaka

Gryzak dla psa szczeniaka – dlaczego jest potrzebny?

Głównym z zadaniem gryzaka jest zająć psa. Gryzaki dla szczeniaka najbardziej przydają się w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe. Gryzienie ułatwia wtedy bowiem wypadanie zębów mlecznych i wspomaga prawidłowe wyrzynanie stałych. Rozwija i wzmacnia ono także mięśnie żuciowe młodego psa. Gryzak dla buldoga francuskiego, czy owczarka niemieckiego stanowi dodatkowo element higieny jamy ustnej.

W rankingu dostępne są różne zabawki do gryzienia dla szczeniaka. Zaliczyć do nich można:

 • suszone gryzaki dla szczeniaka,
 • jadalne gryzaki dla psa,
 • naturalne kości dla psa,
 • produkty z tworzyw sztucznych np. zabawki ze schowkami na smakołyki.

Najlepsze gryzaki dla szczeniaka ranking czerwiec 2024

Kupując produkty dla młodych zwierząt, warto zwracać uwagę na to, czy na pewno są to zabawki dla małych psów. Wiele produktów posiada właściwe oznaczenia.

 

Naturalne gryzaki dla szczeniaka

Do naturalnych gryzaków, które są jadalne dla psa, zaliczyć można suszone gryzaki dla szczeniaka z takich składników, jak:

 • prasowane skóry,
 • świńskie uszy,
 • tchawice,
 • żołądki,
 • przełyki oraz ogony.

Dla psów małych oraz tych z delikatnymi zębami sprawdzą się także uszy królicze, cięte przełyki wołowe oraz żwacze jagnięce. Niestety tego typu naturalne gryzaki nie są poddawane znaczącej obróbce termicznej i mogą być źródłem zakażenia psa. Do ich zalet można zaliczyć to, że są stosunkowo tanie, smaczne i atrakcyjne dla psów. Jadalne gryzaki dla psów (tak jak przysmaki) są źródłem składniki odżywczych, dlatego ich regularne podawanie wymaga korygowania dawki pokarmowej. Takiego problemu nie ma, gdy zabawka do gryzienia dla psa jest z tworzywa sztucznego.

Naturalne zabawki do gryzienia dla szczeniaka to jednak nie tylko gryzaki pochodzenia zwierzęcego. W rankingu pojawiły się już także korzenie i patyki z różnego typu drzew np. wrzosowego lub kawowego. Są one wytrzymałe, dobrze redukują stres psa i są dopasowane rozmiarem do rasy czworonoga. Najlepsze zabawki dla psa charakteryzują się tym, że odgryzane włókna są miękkie i elastyczne, a gdy zostaną połknięte, zostają naturalnie wydalone.

Zabawki dla małych psów

Każdy pies potrzebuje pewnej ilości zabawek dopasowanych do swojego wieku. Młody pies pozostawiony w domu bez nadzoru opiekuna z łatwością może zająć się gryzieniem butów, pilotów od telewizora, czy poduszek. Zastosowanie kilku zabawek dla szczeniąt oraz wprowadzenie pewnych zasad pozwoli jednak zminimalizować ryzyko takich sytuacji. Co można zrobić?

 • Kupić zabawki edukacyjne dla psów oraz odpowiednie gryzaki dla małego psa.
 • Nie oferować szczeniakowi ciągłego dostępu do wszystkich zabawek, ale wymieniać je co kilka dni. Zwiększy to ich atrakcyjność.
 • Bawić się z psem lub wyprowadzać go na spacer przed swoim wyjściem z domu.
 • Podczas swojej nieobecności zostawiać szczeniakowi zabawkę, w której można umieścić jedzenie.
 • Schować cenne przedmioty poza zasięgiem psa.
 • Pamiętać, by środki chemiczne oraz toksyczna dla psów żywność przechowywana była w niedostępnych dla psów miejscach.

Zabawka dla psa – gryzak dla psa w zależności od wieku

Kupując zabawki interaktywne dla psów lub nowy gryzak dla małego psa trzeba uwzględnić wiek pupila. Zwierzęta do około 12 tygodnia życia nie potrzebują akcesoriów do zabawy. Gryzaki warto zacząć wprowadzać dopiero między 12,a 24 tygodniem, czyli w czasie wymiany zębów mlecznych na stałe. Jest to dość nieprzyjemny czas dla szczeniąt, który jednocześnie bywa frustrujący dla opiekunów.

Bardzo ważne jest, by wybrać wtedy takie zabawki dla szczeniaka, które pomogą złagodzić ból i powstrzymają go od niszczenia butów, czy mebli! Warto zwracać uwagę, że nawet zabawki do żucia z etykietą „dla szczeniąt” niekoniecznie są dobre dla każdego małego czworonoga. Gryzaki dla szczeniaka chihuahua muszą mieć bowiem inny rozmiar niż zabawki dla szczeniaka labradora. Dla szczeniaków po 24 tygodniu życia ranking oferuje już bardzo liczne zabawki rozwijające psa. Jakie?

 • Szarpaki– w rankingu dostępne są szarpaki materiałowe, sznurkowe oraz z tworzywa sztucznego. Tego typu zabawka realizuje potrzebę gryzienia oraz umożliwia wspólną zabawę z czworonogiem.
 • Aporty– te zabawki sprawdzą się we wspólnej aktywności i pomogą w nauce aportowania. W rankingu dostępne są m.in. aporty z kieszonką na smakołyki oraz bumerangi o różnych kształtach.
 • Pluszowe zabawki – nadają się głównie dla małych psów, które nie gryzą zabawek zbyt intensywnie. Zabawa zawsze powinna odbywać się pod nadzorem, gdyż czworonóg może połknąć elementy „maskotki”.
 • Piłki – to klasycznezabawki dla szczeniąt i dorosłych psów, których rozmiar trzeba dopasować do wielkości rasy. W rankingu dostępne jest już kilkanaście rodzajów zabawek tego typu np. piszczące lub piłki na przysmaki.

Najlepsze zabawki dla psa w czasie ząbkowania — gryzaki dla szczeniaków

Czy istnieje jedna najlepsza zabawka dla szczeniaka w czasie ząbkowania? Nie, bo każdy pupil ma swoje preferencje. W rankingu jest jednak spory wybór produktów, dlatego każdy opiekun dobierze coś dla swojego ulubieńca. Do wyboru są głównie:

 • Gumowe gryzaki– to idealne zabawki dla szczeniąt, ponieważ często mają uniesione wypustki, które masują dziąsła podczas żucia. W rankingu dostępne są zabawki w kształcie gruszki, banana, czy kości.
 • Produkty do napełniania smakołykami – to doskonałe rozwiązanie w czasie ząbkowania, gdyż można je schłodzić w lodówce lub zamrażarce. W ten sposób przyniosą ulgę ząbkującemu pupilowi.

Jakie gryzaki dla szczeniaka są zakazane?

Nie każdy gryzak dla psa dostępny na rynku zoologicznym, nadaje się dla każdego czworonoga. Jak już wspomniano, zupełnie inny musi być gryzak dla owczarka niemieckiego niż ten dla psa małej rasy. Gryzak dla szczeniaka różni się także od gryzaka dla dorosłego psa. Dlaczego? Zęby u młodego psa są cieńsze i delikatniejsze, dlatego łatwiej może dochodzić do ich złamań, gdy podaje mu się zbyt twardy gryzak dla psa.

Dla szczeniaka zdecydowanie nie nadają się zatem takie naturalne gryzaki dla psów jak np. poroże jelenia.

Ważnym tematem są gryzaki, w formie kości. Naturalne kości dla psa są obecne m.in. w diecie BARF, gdzie stosuje się tzw. mięsne kości jako ważny element żywienia czworonoga. Takie produkty jednocześnie zaspokajają apetyt oraz potrzebę gryzienia psa, ale muszą być właściwie dobrane do rozmiarów oraz umiejętności pupila. Najłatwiej jest podawać zwierzęciu kości takich zwierząt, jakie mógłby upolować w naturalnym środowisku. Szczenięta mogą jednak nie być gotowe na takie wyzwania.

Gryzak dla małego psa (także dla dorosłego) nie mogą rozpadać się na ostre kawałki. A tak może dziać się w przypadku gotowanych kości. W przypadku innych jadalnych zabawek zawsze należy mieć psa „na oku”, a u szczególnie łapczywych czworonogów stosować większe elementy, jak penisy wołowe, które są dość twarde i niekoniecznie przeznaczone dla szczeniąt.

Zarówno gryzaki dla szczeniaka shih tzu, zabawki dla jamnika, jak i produkty dla psów ras dużych muszą charakteryzować się bezpieczeństwem! Zawsze warto zatem zwracać uwagę na sposób ich przechowywania oraz opinie innych opiekunów.

Wyróżnione przez redakcje gryzaki dla psa 2024

Najczęściej zadawane pytania na temat gryzaków dla psa:

Odpowiednie gryzaki dla szczeniaczka z rankingu

Jaki gryzak dla szczeniaka

Gryzak dla szczeniaka nie powinien być zbyt twardy, aby mały pupil nie wyrządził sobie nim krzywdy. Warto więc wybrać naturalne suszone kaski — części zwierząt: uszy, tchawice, ogony, przełyki, skóry, żołądki, ścięgna, a także penisy wołowe.

Jakie zabawki dla owczarka niemieckiego?

Owczarki niemieckie lubią główkowanie i ruch, stąd zabawki powinny rozwijać ich umiejętności i chęci poznawcza, a na dodatek pozwalać się trochę wyszaleć. Dobrze w roli zabawki dla owczarka niemieckiego spełnią się: piłki, zabawki do rzucania, gryzaki ze skóry lub juty, oraz gryzaki dentystyczne wraz z piłkami dentystycznymi.

Czy poroże z jelenia nadaje się na zabawkę?

Poroże z jelenia ma w specyficzny zapach wyczuwalny przez psy, gryzaki z poroża są na tyle twarde, że starczają dorosłym psom na kilka miesięcy. Jest to naturalny gryzak dla psa, jednak nie nadaje się dla szczeniaka, gdyż mały pies mógłby zranić nim sobie dziąsła, poroże może być także niebezpieczne dla dorosłego psiaka, gdy odpadnie od niego ostry kawałek poroża.

Aktualizacja: czerwiec 2024

Ocena 5 z 27 głosów.

ZOSTAW OPINIE

Zostaw opinie
Proszę podać swoje imię tutaj

spis treści:

Zobacz również:

Jak wybrać legowisko dla królika?

Wybór legowiska dla królika to istotne zadanie dla każdego właściciela tego uroczo futrzanego zwierzaka. Wygodne i bezpieczne miejsce do odpoczynku jest kluczowe dla dobrostanu...

Jak wybrać legowisko dla kota na kaloryfer?

Wybór legowiska dla kota na kaloryfer może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy chcemy zapewnić naszemu pupilowi komfort i bezpieczeństwo. W niniejszym artykule omówimy...

Jak wybrać idealne poidełko dla świnki morskiej? – Kompletny przewodnik

Poidełko dla świnki morskiej to niezbędny element każdej klatki. Poznaj, jak wybrać najlepsze poidełko dla twojego małego przyjaciela.Czym jest poidełko dla świnki morskiej?Poidełko dla...

Jak wybrać właściwe poidełko dla chomika?

Wybór odpowiedniego poidełka dla chomika jest jednym z kluczowych aspektów odpowiedniej opieki nad tymi małymi gryzoniami. Właściwe nawodnienie jest niezbędne dla utrzymania zdrowia chomika,...

Co wybrać dozownik czy poidełko dla królika?

Wybór odpowiedniego dozownika wody dla królika lub poidełka dla królika jest kluczowym elementem zapewnienia zdrowia i dobrego samopoczucia naszego małego przyjaciela. W tym artykule...

Jak wybrać klatkę dla papugi? Specjalna klatka dla ptaków

Wybór klatki dla papugi jest jednym z najważniejszych decyzji, które musisz podjąć jako właściciel ptaka. Klatka powinna być bezpieczna, komfortowa i dostosowana do specyficznych...

Polecane wpisy: